Zdravé trávenie bez nafukovania


trávenieZdravé trávenie má pozitívny vplyv na celkový stav nášho organizmu a vitalitu, pretože prispieva k správnemu využitiu dôležitých látok prijímaných potravou. Zlé stravovacie návyky a hektický životný štýl sa skôr alebo neskôr odrazia na celkovom stave vášho zdravia, pleti, hmotnosti atď.
Nadúvanie alebo plynatosť patrí k prirodzeným procesom v ľudskom tele, no môže prerásť až do chronickej podoby a vtedy dokáže spôsobovať veľmi nepríjemné problémy.

Nadmerná plynatosť

Príležitostná

trávenie

Nadmerná plynatosť môže byť len príležitostná, čo najčastejšie spôsobujú konzumované potraviny. Takým jedlom je fazuľa a iné strukoviny, rôzna kapustová zelenina (kapusta, kel, brokolica, karfiol), niektorá cibuľová zelenina (cesnak, cibuľa, pór), koreňová zelenina (cvikla, reďkovka), droždie a pšenica.

Vo väčšine potravín, ktoré spôsobujú nadmernú plynatosť, je na príčine trávenie sacharidov. Je to tak v prípade, keď v tele nie sú k dispozícii tráviace enzýmy, na základe čoho rozklad prebieha až v hrubom čreve.

Chronická
Ak neprebieha trávenie jedla v žalúdku alebo v tenkom čreve správnym spôsobom, dochádza v hrubom čreve k nežiaducemu procesu kvasenia.

trávenie

Trávenie jednotlivých živín prebieha pomocou nesprávneho tráviaceho enzýmu a na nesprávnom mieste. Kvôli baktériám a kvasinkám vzniká hnilobný proces, pričom ako vedľajší produkt vzniká metán, oxid uhličitý, vodík, atď.
Nesmieme zabudnúť ani na parazitov, veď aj ich prítomnosť v črevách vyvoláva nadúvanie. Hlavnou príčinou je to, že premnožené parazity narúšajú procesy trávenia a môžu spôsobovať zápal čriev.

Ak u vás problémy pretrvávajú dlho, ďalej sa netrápte a vyhľadajte lekára. Môže ísť o poruchy príjmu potravy ako napríklad intoleranciu laktózy či celiakiu. Ťažkosti môžu spôsobovať i rôzne ochorenia tráviaceho traktu sprevádzané chudnutím, nevoľnosťou, nechutenstvom či horúčkou.

Ako podporiť zdravé trávenie a predísť nadúvaniu

 • Jedzte pomaly a dôkladne sústo požujte – aby ste predišli nadúvaniu, musíte konzumované jedlo dôkladne požuť a poriadne zmiešať so slinami, čím uľahčíte proces trávenia.
 • Pri jedle nerozprávajte – so zatvorenými ústami by ste mali jesť preto, aby ste sa vyhli nadmernému prehĺtaniu vzduchu, ktoré k plynatosti prispieva.
 • Pozorujte sa – aby ste odhalili vám nevyhovujúce potraviny, skúste si viesť jedálniček. Postupne ich tak vyfiltrujete a prídete na to, ktoré jedlá vaše nafukovanie spúšťajú.
 • Menej soli, bielej múky a cukru – potraviny s vysokým obsahom sodíka môžu byť taktiež dôvodom, prečo je vaše brucho ako balón. Soľ je známym zadržiavačom vody v tele. Vyhýbajte sa preto polotovarom a baleným potravinám, soľte menej a jedlá sa snažte dochucovať pokiaľ možno čerstvými bylinkami. Ak máte problémy s plynatosťou, vyhnúť by ste sa mali tiež sýteným nápojom a nadmernému príjmu sacharidov.
 • Ovocie a zelenina na pare – ovocie je síce zdrojom vitamínov a vlákniny, no kvôli obsahu fruktózy a sorbitolu môže byť spúšťačom nafukovania. Fruktóza prijatá vo veľkom množstve vytvára prebytočný plyn nakoľko je naše telo schopné denne absorbovať len určité jej množstvo. Preto aj pri ovocí platí – všetko s mierou. Taktiež zelenina (kapusta, kel, karfiol či brokolica) často spôsobuje plynatosť, Zriecť sa ovocia či zeleniny by však bola škoda najmä kvôli množstvu vitamínov, ktoré obsahujú. Stačí ak si ich uvaríte na pare a nepreháňať to s  veľkosťou porcie. To je finta, vďaka ktorej ich strávite oveľa jednoduchšie a so zachovaním dôležitých látok a vlákniny.
 • Správna príprava strukovín – strukoviny sú predovšetkým bohatým zdrojom proteínov a vlákniny a sú preto veľmi dôležitou súčasťou zdravého jedálnička. Ak sa ich nechcete vzdať, existuje spôsob, ako ich nežiaduci dôsledok nafukovania obmedziť – stačí ich na noc namočiť do vody, na druhý deň spracovať a konzumovať spolu s celozrnnými potravinami.
 • Pozor na mliečne výrobky – výmena klasického mlieka za kefír alebo napríklad mandľovú alternatívu môže veľmi pomôcť nášmu tráveniu. Mnoho ľudí trpí nadúvaním práve kvôli mliečnym výrobkom. Ich črevo totiž neprodukuje dostatok enzýmu laktázy a nedokáže tak rozkladať mliečny cukor laktózu. Už spomínané mandľové mlieko, ale aj kefír, ktorý obsahuje miniimum laktózy, sú skvelou voľbou.

trávenieČo zaradiť do jedálnička

 • Vláknina : Zaradenie vlákniny do jedálnička je pre správne trávenie tým najdôležitejším krokom. Hľaďte si preto jej prísun. Bude istý čas trvať, kým prebytočné plyny z tela dostane, no ak netrpíte iným vážnym problémom, zaručene zafunguje.
 • Jablčný ocot : Jeho výhodou je okrem iného aj to, že pomáha uvoľňovať žalúdočnú kyselinu, ktorá zlepšuje trávenie a eliminuje nadúvanie.
 • Fenikel : Feniklový čaj je známou podporou procesov trávenia. Vhodný je už pre malé deti trpiace nafúknutým bruškom. Zvyšuje produkciu žalúdočných štiav, viaže kyselinu a pomáha odstraňovať z tela toxíny.
 • Oregano : Účinne bojuje proti kvasinkám a škodlivým baktériám v gastrointestinálnom trakte.
 • Cesnak : Zmierňuje nadúvanie, pomáha tráveniu a tak zmierňuje črevné plyny.
 • Mäta : Vynikajúca na trávenie, pomáha odstrániť nadúvanie a zmierniť bolesť brucha.
 • Škorica : Účinne lieči a zabraňuje opakovaniu nadúvania tým, že potláča tvorbu plynu v žalúdku.
 • Harmanček : Funguje skvele na upokojenie žalúdka, čriev a pálenie záhy.Má protizápalové vlastnosti a zmierňuje kŕče.

Trpíte týmto problémom ?

Odporúčame vám:

Dida - bylinný komplex pre správne trávenie a proti kvasinkovým infekciám
Dida – proti nadúvaniu a kvasinkovým infekciám
Dida je výživový doplnok, ktorý prináša úľavu pri problémoch spôsobených nafukovaním a plynatosťou a zároveň pomáha chrániť a udržiavať prirodzenú mikrobiologickú rovnováhu tráviaceho traktu
Active Liver - kompletná podpora pečene
Active Liver - kompletná podpora pečene
Active Liver TM je výživový doplnok podporujúci normálnu činnosť pečene a napomáhajúci udržiavať správny metabolizmus tukov.
AVITA Probiotika plus vlaknina 60 tbl
AVITA Probiotika plus vláknina 60 tbl
Probiotiká obsahujú živé mikroorganizmy, ktoré vo všeobecnosti prispievajú k normálnej funkcii črevného traktu a pomáhajú optimalizovať tráviacu sústavu.
Psyllium prírodná vláknina
Psyllium prírodná vláknina
Psyllium je prírodná vláknina, ktorá v tráviacom trakte niekoľkonásobne zväčšuje svoj objem.
Apple Cider Gummies – jablčný ocot vo forme želé bonbónov
Jablčný ocot vo forme chutných želé bonbónov, jednoduchý a pohodlný spôsob užívania jablčného octu. Bez cukru, laktózy a gluténu. Vhodný pre vegánov.
Pestrec a mäta - pre zdravú pečeň a dobré trávenie
Pestrec a mäta 20x4g
Zloženie: pestrec mariánsky (plod), mäta pieporná (vňať).
Žalúdok a črevá 30g
Žalúdok a črevá 30g – čakanka, repík, mäta
Bylinky obsiahnuté v tomto čaji pôsobia blahodárne na tráviacu sústavu. Čakanka a archangelika podporujú trávenie a funkciu pečene. Mäta a puškvorec podporujú správnu funkciu tráviaceho traktu.
Mäta prieporná (Mentha piperita)
Mäta prieporná (Mentha piperita)
Zlepšuje trávenie, tlmí prekyslenie žalúdka a pálenie záhy