fbpx

Ako sa starať o detské zúbky ?


Rodičia si veľmi často mylne myslia, že mliečnym zubom sa neoplatí venovať veľa pozornosti. alebo že o detský chrup sa treba starať až od určitého veku, počtu zubov a podobne. V skutočnosti sú však zdravé mliečne zuby dôležitým predpokladom pre silný trvalý chrup.

Starostlivosť začína už počas tehotenstva

Už počas tehotenstva má žena nárok na dve preventívne prehliadky u zubného lekára. Tie majú význam nielen pre budúcu mamičku, ale aj potomka. Pokiaľ má žena v tehotenstve a aj po pôrode neošetrený zubný kaz, riskuje prenos baktérií na potomka. Napríklad bozkávaním alebo olizovaním cumľa či lyžičky sa u dieťaťa aktivujú kazotvorné baktérie.

Kedy je čas na zubnú kefku ?

So zubnou kefkou treba dieťa zoznámiť hneď, ako sa objavia prvé zúbky. Je pozitívne, ak vediete dieťa k samostatnej hygiene úst. Minimálne do šiestich, ale ideálne do desiatich rokov by však mal dieťaťu dočisťovať zuby aj dospelý, pretože v tomto veku si deti ešte nedokážu dôkladne ošetriť všetky plôšky zubov.

Význam fluóru v zubných pastách

Fluór je veľmi dôležitý pri prevencii zubného kazu. Vniká do skloviny, spevňuje ju a zvyšuje jej odolnosť. Preto je prítomný v zubných pastách, ústnych vodách a géloch. Pri výbere u detí sa riadime koncentráciou fluóru v daných výrobkoch. Inštitúcia pre zubné, ústne a čelustné lekárstvo odporúča v zubných pastách nasledovné podiely fluoridu:

  • do veku 6 rokov (vynímajúc prvý polrok života) používanie zubnej pasty s 500 ppm fluoridu
  • od 6 rokov používanie zubnej pasty s 1000 –1500 ppm fluoridu

 

Ako motivovať deti k čisteniu zubov ?

Väčšina detí čistenie zubov považuje za stratu času, ktorý by mohli venovať iným, zaujímavejším činnostiam. Ako im ukázať, že čistenie je dôležité a že môže byť aj zábavné?

Veselá zubná kefka
Kúpte deťom kefku, ktorá bude v ich obľúbenej farbe, budú na nej zvieratká, či iné obľúbené postavičky. Ak chodíte nakupovať spolu, nechajte vybrať si. Ponúknite im na výber z tých, ktoré sú pre ne vhodné (s ohľadom na vek). Môžete skúsiť kúpiť kefku aj pre ich obľúbenú hračku (bábiku, plyšáka). Môžu si zúbky čistiť spoločne.

Čistite si zuby spolu
Dieťa sa veľa naučí pozorovaním a opakovaním po rodičoch, či starších súrodencoch. Ak si budete čistiť zuby všetci spoločne (aspoň cez víkendy), spravíte si z toho malý rodinný rituál a deti bude čistenie zúbkov viac baviť.

Pomôžte si hrou
Čistiť môžete zuby aj formou hry – dovoľte dieťaťu vyčistiť vaše zuby, smejte sa pri tom. Deti sa radi hrajú s vodou a baví ich vypľúvanie, nechajte ich trochu sa „vyblázniť“.

Zábavné rozprávky či pesničky
Pri čistení si pomôžte pesničkami, riekankami či rozprávkami o zúbkoch a ich čistení, o zlých červíkoch, ktorí ničia zuby, o kazozuboch, atď.

Prehľad starostlivosti o detský chrup podľa veku dieťaťa :

starostlivost o detský chrup

Odporúčame vám:

ZENDIUM Juniors - zubná pasta pre deti od 7 rokov
ZENDIUM Juniors - zubná pasta pre deti od 7 rokov
EPAplus D3 FORTE - výživový doplnok s vitamínom D
EPAplus D3 FORTE - výživový doplnok s vitamínom D
EPAplus NATURAL - rybí olej s vitamínmi D, E a provitamínom A
EPAplus NATURAL - rybí olej s vitamínmi D, E a provitamínom A
EPAplus FORTE - rybí olej - bez zápachu a chuti po rybách
EPAplus FORTE - rybí olej - bez zápachu a chuti po rybách
Menu