Vitamín D – prečo je dôležitý pre dospelých aj deti ?


vitamín DPočas zimy môže hladina vitamínu D v krvi klesnúť až o 50 percent. Jeho najprirodzenejším zdrojom je totiž slnko, či lepšie povedané, UVB žiarenie. V skutočnosti až okolo 90 % tejto vzácnej látky prijmeme prostredníctvom kože, teda pobytom vonku na slniečku. Kedže počas zimných mesiacov je slnečné žiarenie menej intenzívne ako v lete, v zime ho máme nedostatok, na čo upozorňujú aj mnohí lekári.

Čo všetko ovplyvňuje ?

 • Zohráva kľúčovú rolu najmä pri vstrebávaní vápnika do kostí, takže práve vďaka tejto látke sú silné, majú primeranú minerálnu hustotu a správne sa vyvíjajú, vďaka čomu dokážu byť odolnejšie aj voči zlomeninám a osteoporóze, čiže rednutiu kostí.
 • U detí zabraňuje aj takzvanej krivici, čo je deformácia kostrového systému.vitamín D
 • Pozitívne ovplyvňuje imunitný systém, chrup, hladinu fosforu v tele či krvný tlak a pomáha predchádzať aj cukrovke.
 • V prípade tehotenstva môže nedostatok vitamínu D ohrozovať nie priamo ženu, ale skôr správny vývoj plodu.
 • Je silno prepojený s mozgovými receptormi, ovplyvňujú duševné rozpoloženie ľudí. Preto sa netreba čudovať, že s úbytkom slnka, a teda s nedostatkom dôležitej látky nás ťažia únavy či dokonca depresie.
 • Len málo mužov tuší, že tento vitamín súvisí aj s libidom – vitamín D totiž ovplyvňuje hladinu pohlavného hormónu testosterónu.

 

vitamín DZdroje vitamínu D v zime

Samotný vitamín D má zložky – vitamín D2, ktorý má rastlinný pôvod a v ľudskom tele sa prirodzene netvorí, a vitamín D3, predstavujúci väčšiu časť. Práve ten vzniká v koži prostredníctvom UVB žiarenia a je obsiahnutý napríklad v živočíšnych surovinách. Vitamín D3 môžete doplniť rozličným spôsobom:

 • Na trhu existujú rozličné výživové doplnky, ako napríklad rybí olej, prípadne olej z treščej pečene, ktoré v rámci stravy obsahujú významné množstvo vitamínu D3. Predstavujú ideálnu alternatívu aj vďaka tomu, že samotný vitamín je rozpustný v tukoch. Ak ho teda detičky prijmú takouto formou, ich organizmus ho zužitkuje v maximálnej možnej miere. Špeciálnou formou je lipozomálny vitamín D (viac si môžete prečítať tu : V čom spočíva jedinečnosť lipozomálnych vitamínov? )
 • vitamín DDoprajte deťom stravu bohatú na ryby, predovšetkým druhy s mastným mäsom, ako sú losos, tuniak, makrela či sardinky. Okrem iného sú aj vynikajúcim zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sa najmenším určite zídu.
 • Mnoho vitamínu D3 by ste našli aj vo vaječnom žĺtku.
 • Vhodným zdrojom vitamínu D3 v zimnom období je aj mlieko a mliečne výrobky.
 • V menšej miere je obsiahnutý aj v rastlinnej potrave, najmä v avokáde, lucerne siatej, kokose a čiastočne aj v celozrnných obilninách.

Odporúčame vám:

Vitamín D3 z lišajníka
Vitamín D3 z lišajníka
Vitamín D3 z lišajníka obsahuje až 50 µg/2000 IU vitamínu D3, čo predstavuje až 1000% odporúčanej dennej dávky. Prispieva k správnej funkcii imunitného systému, k udržaniu zdravých kostí, zubov, svalov a k vstrebávaniu vápnika a fosforu.
Vitamín D3 pre deti
epavit_D3baby
Vitamín D3 baby je určený pre deti od dojčenského veku. Obsahuje až 120 denných dávok.
Vitamín D3 + K2
Vitamín D3 + K2
Vitamín D3+K2 v 30 ml balení skrýva až 120 denných dávok. Vitamín D3 spolu s vitamínom K2 podporujú zdravé kosti, zuby, svaly a imunitný systém.
Vitamín D3 a K2 pre deti
fitobimbi_vitamin_D3_K2_deti
Vitamín D3 K2 pre deti obsahuje až 120 denných dávok. Produkt je vhodný pre deti už od dojčenského veku, je bez lepku a laktózy.
Vitamín D3 liposomal plus 200 ml
Vitamín D3 v lipozomálnej forme
Vitamín D3 K2 pre deti obsahuje až 120 denných dávok. Produkt je vhodný pre deti už od dojčenského veku, je bez lepku a laktózy.
D3 K2 liposomal plus 200ml
D3 K2 liposomal plus 200ml
Vitamíny D3 a K2 v lipozomálnej forme – výživový doplnok. Prispieva k udržaniu zdravých kostí a zubov a k normálnej hladine vápnika v krvi. Podieľa sa tiež na procese delenia buniek a podporuje posilnenie imunitného systému.
respiro imun
respiro imun
Výživový doplnok so silicami mäty piepornej pre zdravú funkciu dýchacieho systému s vitamínmi C a D a minerálmi zinok a selén pre zdravý imunitný systém.
Active Immune s bylinnými výťažkami a vitamínom D
Active Immune 30 tabliet
Výživový doplnok obsahuje extrakty z chmeľu, brezovej kôry, bazy čiernej, rozmarínu, olivových listov, čierneho korenia, oleja z dužiny rakytníka a vitamín D3, vďaka čomu prispieva k správ­nemu fungovaniu imunitného systému.
EPAplus D3 FORTE - výživový doplnok s vitamínom D
EPAplus VitaminD3
Vitamín D3 je produkovaný v našom tele pod našou pokožkou ako reakcia na vystavenie slnečnému žiareniu. Pobyt na slnku je pre väčšinu ľudí jednoduchým a spoľahlivým spôsobom na získanie vitamínu D.
Respiro imun sprej
Respiro imun sprej
Výživový doplnok so silicami mäty piepornej pre zdravú funkciu dýchacieho systému s vitamínom D3.