Vegánstvo nie je iba o strave. Je to spôsob života, ktorého snahou je v čo najväčšej miere vylúčiť všetky formy využívania zvierat a krutosti páchanej na zvieratách kvôli jedlu, oblečeniu alebo akémukoľvek inému účelu. V praxi ide o vylúčenie produktov zo zvierat v strave – mäso, mliečne výrobky, vajcia, med; nepoužívanie kožených výrobkov, živočíšnej želatíny alebo produktov testovaných na zvieratách (kozmetika a pod.). Zároveň nie sú podporované cirkusy so zvieratami, ZOO, vodné parky a iné komerčné atrakcie, ktoré využívajú zvieratá. Motiváciou pre tento štýl sú predovšetkým etické a morálne dôvody s ohľadom na práva zvierat.
Vegánske stravovanie
Vegáni si musia dávať pozor na znížený obsah vápnika, jódu, vitamínu B12, B6, D, omega-3 mastných kyselín a na správne vyváženie niektorých aminokyselín. Lekári preto odporúčajú dopĺňanie týchto látok vhodnými potravinovými doplnkami. Odporúča sa preto pravidelne dopĺňať vitamín B12, ktorý sa v rastlinnej strave nevyskytuje, ako aj ostatné vitamíny a minerály, ktoré sú dnes už bežne dostupné vo vegan kvalite: vitamín D, jód, selén, železo, vápnik a iné.
Vegánstvo a tehotenstvo
Vegánsky je možné stravovať sa v každom veku. Dôležité však je venovať pozornosť správnemu zostaveniu stravy, predovšetkým v kritických fázach života. V žiadnom inom životnom období nie je výživa dôležitejšia ako na začiatku nového života. Tehotenstvo, dojčenie a detstvo sú obdobia, kedy môže vegánska strava vyvolávať najväčšie obavy. Napriek tomu, množstvo výživových a lekárskych organizácií už dnes stravu bez živočíšnych produktov schvaľuje aj v týchto obdobiach. Tehotné ženy a mamičky malých detí by sa však za každých okolností mali informovať, aké má ich zvolený spôsob stravovania potenciálne riziká a ako si nastaviť jedálniček tak, aby nebola ohrozená matka ani dieťa.
Vegánska kozmetika
Vegánska kozmetika nie je testovaná na zvieratách a neobsahuje žiadne látky živočíšneho pôvodu, vrátane vosku, mlieka, medu alebo včelej materskej kašičky.