Máte pocit, akoby ste mali v očiach piesok, pália a režú vás, alebo vidíte rozmazane? Syndróm suchého oka, alebo tzv. suché oči môže spôsobovať viacero príčin. Ide predovšetkým o vonkajšie vplyvy, kvôli ktorým dochádza k nepríjemným pocitom svrbenia, pálenia, podráždenia alebo únavy očí. Medzi ďalšie symptómy suchých očí patrí tiež tlak v očiach a bolesť očí, zvýšená citlivosť na svetlo, nadmerné slzenie (v niektorých prípadoch), či rozmazané a hmlisté videnie. V takýchto prípadoch vám môžu pomôcť vhodne zvolené očné kvapky, ktorých cieľom je nepríjemné príznaky odstrániť. Prečítajte si čo spôsobuje suché oči a čo môže pri tomto probléme pomôcť.
Slzy a ich dôležitá úloha pri zvlhčovaní oka
Slzy tvorí približne z 99% voda. Zvyšné percento obsahuje látky, ako sú soli, bielkoviny a organické látky, glukóza, aminokyseliny, a tiež odlúpené časti tkaniva.
Jedinečné chemické zloženie sĺz zabezpečuje ich antibakteriálny účinok, čo znamená, že ničí baktérie na povrchu, v okolí oka a aj v spojovkovom vaku. Počas celého dňa sa slzy neustále tvoria a vylučujú. Ich produkcia sa znižuje iba počas spánku.
Slzný film sa nachádza na vonkajšom povrchu oka. Okrem toho, že chráni rohovku a spojovku pred vyschnutím, má význam pri výžive a okysličovaní časti oka. Je nesmierne dôležitý pre kvalitu a ostrosť videnia. Na to, aby oko fungovalo správne, musí slzný film neustále jeho povrch zvlhčovať. V opačnom prípade dôjde k vyschnutiu časti povrchu oka, obnaženiu nervových vlákien, ich dráždeniu a následnému reflexnému prudkému a nadmernému slzeniu a bolestivosti. Pri dlhom trvaní uvedeného stavu môže vzniknúť dokonca chronický zápal oka.
Slzný film je zložený z troch vrstiev, pričom každá z nich má svoj význam.
Vodná vrstva: produkuje ju slzná žľaza. Zabezpečuje prívod kyslíku a živín pre oko, obsahuje aj minerály, elektrolyty a enzýmy. Čistí povrch oka od cudzích látok a odlúpených častí epitelu.
Lipidová (lipoidná) vrstva: vonkajšia vrstva, tvorí ju maz, ktorý produkujú Meibomové žľazy. Bráni odparovaniu sĺz, stabilizuje celý slzný film. Obsahuje olej a tuk. Zabezpečuje hladký povrch, žmurkaním sa rozotiera po oku. Pri zníženom žmurkaní, napríklad u ľudí pracujúcich za monitorom, je lipidová vrstva tenšia.
Mukózna (mucinózna): vnútorná vrstva obaľujúca povrch oka, pokrýva epitel rohovky. Označuje sa aj ako hlienová vrstva. Ochraňuje povrch oka, pomáha k lepšiemu rozšíreniu sĺz po oku a dopomáha k priľnutiu sĺz na oko
Vedeli ste, že…
… priemerne žmurkáte približne 12-krát za minútu, t.j. až okolo 10 000-krát za deň?
Poškodenie lipidovej vrstvy
Táto forma má za následok zvýšené odparovanie vodnej zložky slzného filmu. Najzávažnejšie ťažkosti sú najmä ráno po prebudení. Postihnutý má pocit sťaženého otvárania očí, lepenia mihalníc, viečok. Bodavé bolesti sú predzvesťou defektov na povrchu rohovky.
Poškodenie vodnej vrstvy
Ak je poškodená vodná vrstva, do popredia sa dostáva pocit suchého oka, cudzieho telesa v oku – piesku či rezania. K zhoršeniu ťažkostí dochádza najmä vo večerných hodinách. Rovnako pri dlhej práci za monitorom, sledovaní televízie, dlhom čítaní. Problém robí aj prechod a pobyt v klimatizovanom priestore.
Poškodenie mucinóznej vrstvy
V prípade, že je narušená táto vrstva nastupuje výrazné slzenie, preto sa označuje aj ako suché mokré oko. Slzy sa tvoria v bežnej miere, avšak pre poškodenie mucínu sa nedostatočne viažu a stekajú z povrchu oka.
Pri poškodení mucinóznej alebo vodnej vrstvy môžu pomôcť aj kvapky Systane Hydratation alebo Systane Ultra, ktoré nájdete v lekárni:
Ak hľadáte univerzálne riešenie, na všetky typy syndrómu suchého oka pomôžu očné kvapky Systane Complete:
Vedeli ste, že…
… u plačúceho novorodenca síce poriadny krik započujete, ale žiadne slzy neuvidíte, pretože ešte nemajú vyvinuté slzné kanáliky?
Bábätko začne slziť v období 3.týždňa svojho života, niekedy dokonca až v 4.mesiaci.
Čo môže spôsobiť suché oči?
Chcete vedieť čomu sa vyhnúť, aby ste svoje oči chránili pred syndrómom suchých očí? Suché ale aj červené oči môžu spôsobiť rôzne vnútorné a vonkajšie faktory. Vplyvom vonkajšieho prostredia vám suché oči môžu spôsobiť napríklad suchý vzduch, prašné alebo zafajčené prostredie, vietor, klimatizované alebo prekúrené priestory, namáhanie očí kvôli dlhodobej práci s počítačom, užívanie niektorých liekov, nosenie kontaktných šošoviek, stres, zlá životospráva, málo alebo nekvalitný spánok.
Z „vnútorných“ faktorov sú to napríklad deformity očných viečok, alergie, niektoré ochorenia, zápaly, infekcie (napríklad zápal folikulov rias nazývaný blefaritída alebo zápal spojovky nazývaný konjunktivitída), zápal ciev na povrchu oka, zranenie oka, poškriabanie rohovky, zvýšenie tlaku v oku, bežné podráždenie oka alebo namáhanie očí.
Preto ak máte problémy so zrakom alebo pociťujete niektoré z príznakov suchých očí, mali by ste navštíviť aj očného lekára, aby vylúčil akýkoľvek vážny zdravotný problém.
Pozrite si aj zaujímavú animáciu zobrazujúcu syndróm suchého oka:
Mohlo by vás tiež zaujímať: