Starostlivosť o domácich miláčikov


Každý, kto má doma domáce zvieratko dobre vie, že sa už od prvej chvíle stáva dôležitým a obľúbeným členom rodiny. Získava si nejedno srdce a je verným spoločníkom nielen detí, ale aj dospelých. Domáce zvieratá, predovšetkým psy a mačky zlepšujú naše psychické zdravie, zmierňujú osamelosť a znižujú stres. Okrem spoločných chvíľ je dôležité venovať čas na pravidelnú starostlivosť o domácich miláčikov a vytvoriť im podmienky pre šťastný a aktívny život.

Prečítajte si, čo všetko potrebuje váš psík alebo mačka pre svoje zdravie a spokojnosť.

Kvalitná strava je nevyhnutnosťou

Aby Váš psík či mačka boli spokojní a prežili aktívny život, potrebujú vyváženú stravu, ktorá zodpovedá všetkým ich potrebám. Ale ako vieme, ktorá strava je pre našich miláčikov najlepšia? Odborníci odporúčajú dodržiavanie stabilného zloženia krmiva podľa ich veku a rasy. Najčastejším typom stravy sú granule. Dajú sa zakúpiť vo výbornej kvalite, ľahko sa skladujú a ich podávanie je rýchle a jednoduché.

Ďalšou chutnou alternatívou sú konzervy. Pre svoju lákavú vôňu predstavujú skvelú pochúťku pre psy a mačky. Okrem toho, že skvelo chutia, je potrebné dávať pozor na ich zloženie. Lacnejšie verzie zvyčajne obsahujú konzervanty, farbivá a umelé dochucovadlá, čo nie je pre ich zdravie prospešné.  Množstvo stravy, ktoré váš domáci miláčik potrebuje, sa odvíja od viacerých faktorov ako je rasa, vek či to, ako je aktívny počas dňa. Nezabúdajte ani na pitný režim a pripravte im misku s vodou.

Pravidelnou hygienou ku zdraviu

Medzi základnú starostlivosť o domáce zvieratko patrí predovšetkým hygiena. Pravidelnou starostlivosťou o srsť podporíme zdravie zvieraťa a zároveň včas odhalíme možné kožné poruchy a abnormality.

Ďalším úkonom, ktorý by mal byť zo strany majiteľa samozrejmosťou je starostlivosť o chrup. Správny výber dentálnych hračiek pomáha mechanicky stiahnuť povlak, a tým predchádza tvorbe zubného kazu. So starostlivosťou treba začať už od skorého veku, z dôvodu osvojenia si návyku.

 Pohyb pre zdravý život

Pre zdravie pohybového aparátu, ale aj mentálne zdravie je dôležitý pravidelný pohyb. Berte svoje domáce zvieratká často na prechádzky, hrajte sa s nimi a maznajte.

Vhodným doplnkom je kĺbová výživa

Kĺbovým ochorením trpia nielen ľudia, ale aj zvieratá. Týmto problémom však vieme predchádzať, a to najmä podávaním kĺbovej výživy určenej pre psy a mačky. Na udržanie pevných kostí a zubov je veľmi dôležitý vápnik. Jeho dostatočné množstvo môže predchádzať vzniku osteoporózy, ktorá je u zvierat veľmi častá.

Nezabúdajte na starostlivosť o kožu a labky

Tak, ako u ľudí aj zvieratá majú problémy s kožou. Pri nižších teplotách ich potrápi vysúšanie a mráz a v lete zasa rozpálený asfalt, po ktorom sa rozháňajú. Ak sa labky neudržiavajú a sú popraskané, môže to byť pre zviera veľmi nepríjemné. Našťastie existujú balzamy určené na ošetrenie labiek.

TIP: Prípravok foot protect je ochranná emulzia s rastlinným olejom, určená kFoot protect - ochranná emulzia na labky psov a mačiek dlhodobej starostlivosti o labky psa alebo mačky s vysokým obsahom horčíka. Je vhodná pre bežné používanie aj pre extrémne prostredie, ako je soľný snehový roztok alebo rozpálený asfalt.
Ako odhaliť zdravotné problémy u zvierat?

Aj zvieratá mnohokrát vedia potrápiť zdravotné problémy. Keďže nevedia rozprávať, je veľmi ťažké zistiť, čo ich bolí. Ak nejde o akútny stav, väčšinou mlčia niekoľko dní, čo však môže byť v niektorých prípadoch pre nich ohrozujúce. Je však veľmi dôležité vnímať tieto príznaky a včas zareagovať. V ich tele je totiž skrytá bolesť, ktorú treba odhaliť.

Sú to najmä tieto príznaky:

  • Hlasné vrčanie, kňučanie, dychčanie a zavýjanie patria medzi hlavné príznaky toho, že zvieratko niečo bolí. A aj naopak, ak je psík či mačka hlasnejší v bežnom živote a odrazu stíchne, je to znak toho, že má zdravotný problém.
  • Ak je zviera nervózne či agresívnejšie, spozornite.
  • Strata chuti do jedla a odmietanie vody – môže ísť o bolesť žalúdka alebo zubov.
  • Ak nadmerne spí– týmto zviera dáva najavo, že je ubolené a spánkom sa vysporiadava s nepríjemnými pocitmi.
  • Chodenie do kruhu alebo z jedného miesta na druhé.
  • Trasenie a chvenie sa.
  • Príliš sa stará o labky alebo srsť – ak si váš psík, alebo mačka neustále čistia labky, podľa odborníkov treba spozornieť. Zvieratko sa tým snaží vyčistiť si ranu a upokojiť sa.
  • Medzi zdravotné problémy, ktoré si všimnete na prvý pohľad, podľa odborníkov patria zvýšená teplota nad 39 °C, suchý alebo teplý ňufák, zakalené oči, zvracanie, hnačky, ekzémy či nadmerné vypadávanie srsti. Tieto príznaky sú jasným dôvodom na to, aby ste ihneď vyhľadali odborníka a poradili sa.

Vedeli ste, že každého psa možno jedinečne identifikovať na základe odtlačku ňufáčiku ?

Odporúčame vám:

Arthronis fáza 1 - komplexná starostlivosť o kĺby
arthronis fáze 1
Arthronis fáza 1 je produkt novej generácie určený k dlhodobej starostlivosti o kĺby Vášho psa.
Arthronis fáza 2 - komplexná starostlivosť o kĺby
arthronis fáze 2
Arthronis fáza 2 je produkt určený k regenerácii kĺbových povrchov a mazív tým, že kĺbu dodáva výživné látky
Arthronis ACUTE - pri chronických bolestiach svalov a kĺbov
arthronis ACUTE
Arthronis ACUTE je produkt novej generácie s vysokým obsahom účinnej látky Metylsulfonylmetán (MSM).
Arthronis balíček
arthronis-balicek
Prípravky Arthronis fáza 1 a fáza 2 sú komplexným riešením pri kĺbnych problémoch a dysplázii a vhodnou prevenciou u veľkých a veľkých plemien psov pre zachovanie radosti z pohybu.
Zoosorb_25 g
Zoosorb 25 g
Zoosorb je enterosorbent vhodný pri infekčných alebo chronických hnačkách, zažívacích ťažkostiach, nevoľnosti, nechutenstve alebo nadúvaní zvierat a tiež ako súčasť liečby bakteriálnych infekcií a alergií.
Foot protect - ochranná emulzia na labky psov a mačiek
foot-protect
Prípravok foot protect je ochranná emulzia určená k dlhodobej starostlivosti o labky psa alebo mačky s vysokým obsahom horčíka. Je vhodná pre bežné používanie aj pre extrémne prostredie, ako je soľný snehový roztok alebo rozpálený asfalt.
Háčik ALFA - na bezpečné odstránenie klieštov
Háčik ALFA - na bezpečné odstránenie klieštov
Háčik ALFA ľahko a spoľahlivo odstráni prisatého kliešťa. Je určený na odstránenie kliešťov u zvierat.
Pinzeta ALFA s obrúskami - na odstránenie klieštov
Pinzeta ALFA s obrúskami
Pre ľahké a spoľahlivé odstránenie kliešťa prisatého na koži
IXOsafe set
IXOsafe set
Prípravok k bezpečnému odstráneniu kliešťov
Relaxis - tablety na rýchle upokojenie psa
relaxis
Tablety na rýchle upokojenie psa
Allegris - prírodné antidepresívum pre psov
Allegris
Prírodné antidepresívum pre psov
Šampón Medivet 100ml
Šampón Medivet 100ml
Špeciálny šampón určený na riešenie závažných prejavov šupinatenia a svrbenia kože a srsti psov, mačiek, koní a ďalších zvierat.