Silná imunita


imunitaNajmä s príchodom jesene či jari je naša imunita vystavená nadmernej záťaži. Nielen chladnejšie počasie,ale najmä pre deti je rizikový čas spôsobený v kolektíve, ktorý je doslova rajom pre šírenie vírusov a infekcií. Silná imunita však dokáže telu pomôcť vzdorovať vírusom a baktériám.

Prečítajte si, ktoré látky sú pre správne fungovanie imunitného systému nevyhnutné, akými spôsobmi môžete posilňovať vašu imunitu a ako sa vyhnúť chrípke či nachladnutiu.

Strava bohatá na účinné látky

Antioxidanty dokážu voľné radikály (molekuly,ktoré poškodzujú bunky) zneutralizovať tak, že sú napokon neškodné a tak posilňujú našu imunitu. Medzi top antioxidanty patria vitamíny A, C, E, betakarotén (provitamín A) a zinok. Doplniť ich môžete pomocou potravín obsahujúcich tieto látky,ale formou výživových doplnkov.
Taktiež omega-3 nenasýtené mastné kyseliny pozitívne ovplyvňujú rýchlosť imunitnej reakcie a skracujú priebeh zápalových procesov.
Vedecké štúdie posledných rokov dokazujú, že vitamín D má nezastupiteľné miesto v správnom fungovaní celého nášho organizmu, vrátane imunitného systému. Ak ho máme nedostatok, naše telo je náchylné k rôznym ochoreniam.

Rybí olej – vyznačuje sa vysokým obsahom cenných omega-3 nenasýtených mastných kyselín a vitamínu D. Odporúča sa podávať denne najmä deťom na posilnenie obranyschopnosti.

Echinacea – zázračná bylinka v boji s chorobami a na posilnenie imunity. Obsahuje polysacharidy a echinacín, vďaka čomu posilňuje imunitný a lymfatický systém. Má skvelé protizápalové a protivírusové účinky.

imunitaŠportom ku zdraviu

Okrem toho, že sa pri športe znižuje hladina stresu, vystavovaním sa čoraz väčšiemu chladu sa telo účinne otužuje a stáva sa menej náchylným na prechladnutie. Skúste napríklad beh, bicyklovanie alebo obyčajnú chôdzu. Už 30 minút mierneho pohybu denne (napríklad chôdze) zvyšuje hladinu buniek imunitného systému a organizmus tak dokáže lepšie bojovať s infekciou.
Pohybovo aktívne deti majú okrem silnejšej imunity aj silnejšie svaly a kosti, zriedkavo majú problémy s nadváhou, majú znížené riziko vzniku cukrovky 2. typu a lepšie spia.

Otužovanie

imunita

Otužovaním podporíte pohotovosť krvných ciev, ktoré potom dokážu pružnejšie reagovať. Významne tak ovplyvníte nielen svoju obranyschopnosť, ale zároveň sa vďaka tomu oveľa ľahšie popasujete s akýmkoľvek prechladnutím či infekciou. Základom by malo byť domáce otužovanie, najlepšie striedavým prúdom horúcej a studenej vody na záver v sprche. Dôležitá je pravidelnosť.

Obmedzte cukor

Konzumáciou sladkostí či sladených nápojov si doslova ničíte bunkovú imunitu. Už 75 až 100 gramov cukru dokáže znížiť schopnosť bielych krviniek chrániť organizmus pred infekciami a škodlivými baktériami a tento stav pretrváva ešte niekoľko hodín po požití cukru. Komplexné, teda zložité sacharidy a škroby (obsiahnuté v ovocí, zelenine či celozrnnch výrobkoch) sú pre však ľudský organizmus nanajvýš prospešné, pretože predstavujú hlavný zdroj energie pre naše telo. imunita

Smejte sa a snažte sa vyhýbať stresu

Vedeli ste, že pre podporu imunity je dôležitý aj smiech? Ten totiž znižuje hladinu stresových hormónov a naopak zvyšuje hladinu endorfínov, ale aj bielych krviniek, ktoré bojujú s infekciou v organizme.
Vo voľnom čase robte čokoľvek, čo vás dokáže uvoľniť tak, že zabudnete na každodenné starosti. Skúste napríklad maľovanie, čítanie alebo jógu či meditáciu. Je dokázané, že ľudia, ktorí pravidelne takto oddychujú, produkujú viac protilátok a lepšie im funguje imunitný systém.

Kvalitný spánok

Regenerácia organizmu je dôležitou súčasťou budovania imunitného systému, preto naše telo potrebuje dostatok kvalitného spánku. Väčšina odborníkov hovorí o ideále – 7 až 9 hodín neprerušovaného spánku každú noc.
Ak počas dňa cítite, že si ešte potrebujete dopriať odpočinok, poobedňajšia siesta je dobrým riešením. Aj tu sa ale treba mať na pozore. Ak to totiž s časom preženiete, môžete sa potom cítiť ešte horšie ako predtým. Ideálne je zdriemnuť si maximálne 30 minút.

Odporúčame vám:

Active Immune s bylinnými výťažkami a vitamínom D
Active Immune 30 tabliet
Výživový doplnok obsahuje extrakty z chmeľu, brezovej kôry, bazy čiernej, rozmarínu, olivových listov, čierneho korenia, oleja z dužiny rakytníka a vitamín D3, vďaka čomu prispieva k správ­nemu fungovaniu imunitného systému.
C Immune s vysokou dávkou vitamínu C
C-immune 180 tabliet
Vitamín C podporuje normálnu funkciu imunitného systému a chráni bunky pred oxidačným poškodením/stresom.
Multi Vegan Gummies
Cran Berry 30 tabliet
Cran Berry 30 tabliet
Výživový doplnok Cran Berry™ je určený na podporu zdravia močových ciest, slizníc a tiež posilnenie imunitného systému.
Super vitamín C s výťažkami z aceroly
Super Vitamín C 1000 mg
1000 mg vitamínu C v jednej kapsule
BIO Rakytníkový čaj - podpora imunitného systému
BIO Rakytníkový čaj
Plody rakytníku sú prirodzeným koncentrátom všetkých najdôležitejších vitamínov. Obsahuje 10 x viac vitamínu C ako pomaranč
Rakytník a echinacea - na silnú obranyschopnosť
Rakytník a echinacea - na silnú obranyschopnosť
Zloženie: Rakytník rešetliakovitý (Hippophae rhamnoides), Echinacea purpurová (Echinacea purpurea).
Divoká ruža (Cistus incanus) - porciovaný čaj na silnú imunitu
Divoká ruža (Cistus incanus) - porciovaný čaj na silnú imunitu
Bylinný čaj Cistus incanus podporuje telu vlastnú obranyschopnosť a imunitný systém. Cistus incanus (divoká ruža) je jedlá rastlina, ktorá obsahuje polyfenoly – látky účinné v boji s voľnými radikálmi, ktoré ničia bunky a spôsobujú tak predčasné starnutie pokožky
Kapucínka a tymian
Kapucínka a tymian
Kapucínka je považovaná za prírodné antibiotikum, pomáha pri nachladnutí, chrípke, bolesti v krku ale i pri zápaloch močových a dýchacích ciest. Eliminuje vznik žalúdočných vredov. Posilňuje organizmus pri a po prekonaní choroby (pri oslabení organizmu).