Problémy s pamäťou


Čo je pamäť?

Pamäť je schopnosť ukladania, uchovávania a vybavovania informácií v mozgu. Či si vôbec človek danú informáciu vybaví, závisí od viacerých okolností. Jedným z faktorov je aj vek. Bunky v mozgu sú najviac vyvinuté okolo 25 roku života. Poruchy pamäte sa vyskytujú najčastejšie v starobe, ale môžu sa objaviť už aj v strednom veku. Keďže pamäť človeka nie je dokonalá, je veľmi ovplyvniteľná a to najmä emóciami. Pamäť rozlišujeme na základe dĺžky trvania na senzorickú, krátkodobú a dlhodobú.

Poruchy pamäte

K poruchám pamäte dochádza pri nervových ochoreniach, medzi ktoré patrí aj Alzheimerova choroba. Toto závažné ochorenie, ktoré postihuje starších ľudí, sa prejavuje úbytkom mozgovej hmoty a zmenami osobnosti. Pri tejto chorobe dochádza k strate pamäti a poruchám zdravého uvažovania. Medzi ďalšie neurologické ochorenia patrí Parkinsonova choroba, ktorá je známa trasom svalstva a problémami s pohybom.

K ďalším poruchám pamäti patria psychiatrické poruchy, medzi ktoré patrí aj alkoholizmus, úrazy,  duševné ochorenia či infekčné ochorenia. V niektorých prípadoch aj stresové situácie môžu smerovať k výpadkom pamäti – typické je „okno“ vo vypätých situáciách.

Čo prispieva k lepšej pamäti?

Pestrá strava

Zdravá strava je dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje zdravie mozgu. Potraviny sú zdrojom významných vitamínov a minerálov, ktoré mozog potrebuje. Zaraďte do svojho jedálnička stravu bohatú na vitamíny B a E a omega-3 mastné kyseliny. Ich zdrojom sú najmä ryby, čučoriedky, semená, orechy a vajcia.

Spánok

Je vedecky dokázané, že spánok podporuje pamäť a učenie. Ak sa učíte niečo nové, zdriemnite si na hodinku a lepšie si zapamätáte učivo. Jeho nedostatok môže poškodiť pamäť a narušiť koncentráciu. Problémom však môže byť nielen nedostatočný ale aj nadmerný spánok. Ideálne je ísť zlatou strednou cestou a dopriať svojmu organizmu aspoň 7 hodín pokojného spánku.

Pravidelné cvičenie

Pohyb všeobecne priaznivo vplýva na pohybový aparát a takisto aj na mozog. Zvyšuje krvný obeh a prísun kyslíku do mozgu. Okrem toho znižuje únavu a buduje odolnosť voči stresu. Pravidelným cvičením si nielen zlepšíte svoju pamäť ale aj znížite riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Vitamíny a výživové doplnky

Vplyv na zlepšenie pamäte majú aj vitamíny a výživové doplnky. Medzi najvhodnejšie doplnky patrí ginkgo biloba, ktoré je nápomocné pri ľahších poruchách pamäti a pri zabúdaní. Z ďalších látok, ktoré sú prospešné pre funkciu mozgu, to sú omega 3-mastné kyseliny, ktoré chránia pred rozvojom demencie v staršom veku. Vitamíny skupiny B sú nevyhnutné pre činnosť nervového systému. Ich nedostatok môže spôsobovať migrény či podráždenosť.

Vedeli ste, že samotný mozog necíti bolesť? Nie sú v ňom receptory bolesti.

Odporúčame vám:

Ginkgo biloba 60 mg
Ginkgo 60 mg SR COMFORT - pre zdravý mozog
Jediné ginkgo na slovenskom trhu s protrahovaným účinkom pre minimalizáciu nežiadúcich účinkov, ako sú bolesti hlavy a závrate, pre zlepšenie pamäte a duševného výkonu
Avita Magnesium liposomal plus 200 ml
Avita Magnesium liposomal plus
Magnézium v lipozomálnej forme – výživový doplnok, minerálna látka. Podporuje normálne fungovanie energetického metabolizmu a nervovej sústavy, prispieva k normálnej činnosti imunitného systému, svalov a udržaniu normálneho stavu kostí a zubov.
B-komplex forte 200 ml
B-komplex forte 200ml
Extra dávka vitamínov skupiny B s mimoriadne vysokou vstrebateľnosťou. Vitamíny B1,B2,B3, B5,B6,B7,B9 a B12 tvoria základ správneho fungovania nervového systému.
Epavit_Rybi_olej Omega-3
Epavit Rybi olej Omega-3
Výživový doplnok epavit Rybí olej Omega-3 obsahuje zmes rybieho oleja z voľne žijúcich rýb a rastlinného oleja s vitamínmi D a E. Rybí olej je bohatým zdrojom nenasýtených mastných kyselín DHA a EPA. Prípravok je vhodný pre dospelých, príjemnú príchuť citrónu a pomaranča ocenia aj deti od 1 roka.
Medovka lekárska
Medovka lekárska
Medovka lekárska pomáha najmä pri psychoneurotických stavoch, ako sú migréna, nespavosť, bolenie hlavy, vyčerpanosť, prepracovanosť a pod., pri žalúdočných a črevných kolikách, pri nadúvaní, pri zápale žlčníka. Uvoľňuje kŕče, búšenie srdca, znižuje krvný tlak a pomáha aj pri chorobách z prechladnutia.
Mozog a pamäť - ginko, zelený čaj, ženšen
Mozog a pamäť
Damiana podporuje duševnú pohodu. Ginko pôsobí podporne na činnosť mozgu. Ženšen zlepšuje koncentráciu a duševnú výkonnosť. Rýchlo odbúrava stresové hormóny, a priaznivo ovplyvňuje aj ich produkciu v nadobličkách. Rozmarín prispieva k podpore trávenia.