Poradňa zdravia

Sekcia Poradňa zdravia je našou snahou pomôcť vám s rôznymi zdravotnými problémami. Vysvetlíme vám príznaky ochorenia a tiež vám navrhneme ako problém efektívne riešiť.

covid-19

Covid-19 a následky po prekonaní: Čo môže pomôcť?

Po prekonanej infekcii Covid-19 často prichádzajú zdravotné následky, ako napríklad kašeľ, únava, bolesti svalov, dýchavičnosť, zábudlivosť či úzkosť a ďalšie, ktoré pacienti pociťujú aj po viac ako 12 týždňoch od prekonanej ochorení. Česká lekárnická komora (ČLnK) pripravila pre laickú verejnosť prehľad vhodných preventívnych opatrení a možností podpornej terapie Covid-19.

krem_telo

5 tipov pre zdravú kožu v karanténe

Pokožka sa nosením rúšok a rukavíc dostáva do neprirodzeného prostredia, spolu s častým umývaním rúk to prispieva k jej vysušovaniu. Viete aké ďalšie faktory ovplyvňujú stav našej pokožky ? Prečítajte si niekoľko rád pre starostlivosť o kožu počas karantény.

imunita_muži_koronavirus

Posilnenie imunity u starších mužov nielen počas koronavírusu

Riziko nákazy koronavírusom je vyššie najmä u starších ľudí, ktorí majú zníženú imunitu. Viete ako je to s imunitou u starších mužov a akú úlohu v tom celom zohráva testosterón ?

les_prechadzka

Zásady pre výlety do prírody počas koronavírusu

Aj keď karanténa je počas súčasnej situácie nevyhnutná a správna, lekári sa zhodujú, že pre zdravie a imunitu je pobyt v prírode veľmi prospešný. Kvôli bezpečnosti však treba dodržiavať isté hlavné zásady. Viete ktoré to sú ?

echinacea_imunita

Posilnite svoju imunitu prírodnou cestou

Pri posilňovaní imunity často zabúdame, že pomoc môžeme hľadať v prírode – množstvo bylín či iných rastlín obsahuje účinné látky, ako napr. vitamín C a iné, vďaka ktorým účinne budujú našu imunitu. Prečítajte si ktoré bylinky či ovocie sú pre imunitu najúčinnejšie vďaka svojim antivírusovým a antibakteriálnym vlastnostiam.

dezinfekcia

Návod na domáci dezinfekčný gél (podľa WHO)

Regále v obchodoch zývajú prázdnotou a zohnať dezinfekčný prostriedok je priam nemožné. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však vydala návod, podľa ktorého si môžete vyrobiť vlastný účinný dezinfekčný prostriedok na ruky. Prečítajte si ako na to.

neurons-3743011_640

Ako zatočiť so zlou náladou a nespavosťou

Trápi vás zlá nálada, podráždenosť, ste emočne vyčerpaný alebo máte problémy so spánkom ? Dobré psychické zdravie a kvalitný spánok idú ruka v ruke. Prečítajte si ako si pomôcť ak vás trápi zlá nálada či nespavosť.

zásady_počas_letu_1

Zdravotné zásady počas letu – čo odporúčajú odborníci ?

Počas letu sa môžete nakaziť nielen od chorých cestujúcich, ale aj kvôli zle vyčisteným priestorom. Taktiež ak už nejakým zdravotným problémom trpíte, môže sa váš stav počas letu ešte zhoršiť. Viete ako zdravotným komplikáciam predchádzať? Podľa odborníkov by ste mali dodržiavať tieto dôležité pravidlá.
koronavirus

Nový koronavírus - netreba panikáriť, radšej sa zamerajte na prevenciu

V súvislosti s novým koronavírusom netreba panikáriť. Prečítajte si o ňom základné informácie a odporúčania k prevencii.
vitamin-d

Vitamín D - prečo je doležitý pre dospelých aj deti ?

Počas zimy môže hladina vitamínu D v krvi klesnúť až o 50 percent. Viete prečo by ste to nemali podceňovať a aké dôležité funkcie má tento vitamín v našom tele ?

darčeky

TOP 5 tipov na darčeky – darujte vašim blízkym kúsok zdravia ♥

Vašim blízkym môžete na Vianoce darovať niečo naozaj užitočné, niečo veľmi cenné – kúsok zdravia, prostredníctvom darčekov, ktoré zdravie podporujú. Prinášame vám niekoľko tipov na takéto zdravé a kvalitné darčeky, ktorým sa vaši najbližší určite potešia a vy budete mať dobrý pocit, že ste ich obdarovali niečím naozaj užitočným 🙂

vianoce

Ako prežiť Vianoce v zdraví

Každý s nás chce prežiť najkrajšie sviatky roka v pokoji a bez zbytočných zdravotných problémov. Prečítajte si, ktoré sú tie najčastejšie, čo ich spôsobuje a ako sa im vyhnúť, prípadne ako ich riešiť 🙂

large-lipolipo

Čo je lipozomálna forma vitamínov a minerálov a v čom spočíva jej jedinečnosť ?

Už ste počuli o unikátnej lipozomálnej forme vitamínov a minerálov, avšak neviete o čo presne ide a v čom spočíva jej jedinečnosť ? V článku sa dozviete viac.

Starostlivost o zdravu pecen

Zdravá pečeň ako prevencia mnohých chorôb

Nemusíte piť každý deň alkohol či užívať lieky na to, aby vaša pečeň bola poškodená a potrebovala vašu starostlivosť, na jej stave sa podpisuje aj nezdravá strava a nezdravý spôsob života, či znečistené životné prostredie. Prečítajte si ako môžete pomôcť svojej pečeni a pomôcť tak celému organizmu.

zdravie očí

Top výživné látky, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie očí

Aj naše oči si zaslúžia starostlivosť. Viete,ktoré vitamíny a iné potrebné látky by nemali chýbať vo vašom jedálničku a ako môžete podporiť zdravie vašich očí ? Viac sa dočítate v článku.

železo

Prečo je železo pre organizmus veľmi dôležité ?

Nedostatok železa trápi najmä ženy, no môže k tomu dôjsť prakticky u kohokoľvek. Ak pociťuje únavu, slabosť či vyčerpanie, ste bledý či máte zvýšenú citlivosť na chlad, dôvodom môže byť práve chýbajúce železo.

zdravo šťavy

ZDRAVO 100% šťavy z ovocia a zeleniny - v čom spočíva ich kvalita ?

Ovocné a zeleninové šťavy slovenského výrobcu v pútavom dizajne s trefným názvom ZDRAVO – viete, čo sa v menších sklenených fľaštičkách či vo väčších fľašiach skrýva a aký je príbeh tejto značky? Viac sa dozviete v článku.

kŕčové žily

Kŕčové žily

Prečítajte si ako kŕčovým žilám predísť a ako s nimi bojovať, ak ste sa im nevyhli.

plynatost_naduvanie

Zdravé trávenie bez nafukovania

Nadúvanie alebo plynatosť patrí k prirodzeným procesom v ľudskom tele, no môže prerásť až do chronickej podoby a vtedy dokáže spôsobovať veľmi nepríjemné problémy. Viac o tom, ako nadúvaniu predchádzať a ako si s ním poradiť, sa dočítate v článku.

cukor-v-krvi

Prečo je dôležitá rovnováha cukru v krvi ?

Kolísanie hladiny cukru v krvi poznajú najmä diabetici, ale môže tiež súvisieť s tým, prečo sa vám nedarí schudnúť. Viac sa dočítate v článku.

Stres 1

Sústredenie a stres

Škola, zamestnanie, rodina, neustály kolotoč a rýchla doba negatívne ovplyvňujú schopnosť koncentrovať sa a podávať vyrovnané výkony. Ciest, ako dosiahnuť zníženie stresu a zlepšenie koncentrácie je viacero.

depresia-unava

Jesenná únava a depresia

Symptómy jesennej depresie – nezáujem, beználadovosť, letargia, skleslosť, podráždenosť, strach, úzkosť, precitlivenosť, či poruchy spánku, by ste nemali podceňovať.

vlasy

Krásne a zdravé vlasy

Túžite po krásnych a zdravých vlasoch, no neviete ako ich dosiahnuť ? Prečítajte si ako sa o vlasy správne starať a udržať ich pevné, zdravé a lesklé.

imunita

Silná imunita

Prežite jeseň i zimu bez chorôb! Posilnenie imunity je tou najlepšou prevenciou pred chrípkou či nachladnutím. Prečítajte si ako môžete posilniť obranyschopnosť sebe aj svojim deťom.

Pityriasis versicolor 2

Pityriasis versicolor

Pityriasis versicolor je ochorenie kože, ktoré spôsobujú lipofilné kvasinky Malassezia furfur, M. globosa a M. sympodialis, bežne sa vyskytujúce na povrchu pokožky. Prečítajte si, čo môžete urobiť pre zdravie svojej pokožky.

vlasy, lupiny

Lupiny

Trápia vás lupiny a neviete čo s nimi? Veľmi často sú signálom, že vaše zdravie nie je úplne v poriadku. O príčinách ich vzniku a spôsobe ako sa ich zbaviť sa dočítate v článku.

Solárna dermatitída 2

Solárna dermatitída

Solárna dermatitída je akútny neinfekčný zápal kože, spôsobený zvýšenou citlivosťou pokožky na UV žiarenie alebo nadmerným vystavením pokožky pôsobeniu UV žiarenia. Viete ako s ňou bojovať?

adropauza

Andropauza

Andropauza (mužský prechod) nie je žiaden výmysel.  Ako si môžete pomôcť, aby ste ju zvládli v čo najväčšej telesnej aj duševnej pohode ?

akné

Akné

Akné je kožným problémom, ktorý nepostihuje len tínedžerov, ale aj dospelých. Viete ako s ním bojovať?

Opar 1

Opary

Prekvapí vás občas ráno pri pohľade do zrkadle opar na perách? Čo je jeho príčinou a a ako sa ho zbaviť sa dočítate v článku.

Rozšírené žilky 3

Rozšírené žilky

Rozšírené cievky vedia potrápiť, najmä keď sa objavia na tvári. Rovnako často sa však objavujú aj na nohách. V článku vám poradíme ako na ne.

obvaz

Čo si zbaliť do cestovnej lekárničky ?

Chystáte sa na krátky výlet alebo dlhšiu dovolenku ? Či už idete sám, s deťmi alebo priateľmi, súčasťou batožiny každého cestovateľa by rozhodne mala byť aj lekárnička.  Viete čo by v nej nemalo chýbať ?

vaginalne_infekcie

Vaginálne infekcie

Vaginálne infekcie, hlavne mykózy, postihujú aspoň raz za život až 75 % žien. Viete čo môže byť ich príčinou a ako im predchádzať ?

opalovanie

Ako si užiť leto bez problémov

Počas horúcich letných dní sa môžeme stretnúť aj s komplikáciami, ktoré nám môžu spôsobiť rôzne zdravotné problémy. Prečítajte si na čo si treba dať v lete pozor, ako problémom predísť a ako ich v prípade nutnosti riešiť.

Menu