Poradňa zdravia
Pripravte sa do plaviek
Leto je za dverami a mnohé z nás riešia na poslednú chvíľu štíhlu líniu, ktorou by sa mohli pýšiť na pláži či pri vode. Poradíme vám pár nenáročných tipov, ako byť do leta fit, svieža a zdravá.
Starostlivosť o domácich miláčikov
Domáce zvieratá, predovšetkým psy a mačky zlepšujú naše psychické zdravie, zmierňujú osamelosť a znižujú stres. Okrem spoločných chvíľ s milovaným maznáčikom je dôležité venovať mu čas na pravidelnú starostlivosť a vytvoriť mu podmienky pre šťastný a aktívny život. Viete čo všetko potrebuje váš psík alebo mačka pre svoje zdravie a spokojnosť?
Ako rozpoznať ovčie kiahne
Ovčie kiahne sú považované za detskú chorobu, ktorou si prejde skoro každý človek. Ochorenie sa začína horúčkou, nechutenstvom, bolesťou hlavy, hrdla alebo žalúdka.
Zdravé srdce, ako na to?
Vysoký krvný tlak, cukrovka či ateroskleróza, to sú všetko choroby, ktoré sú zapríčinené nezdravým životným štýlom, fajčením a pravidelným stresom. Slovensko sa radí medzi krajiny s najvyšším počtom ľudí, ktorí trpia na srdcovo-cievne ochorenia. Záleží vám na tom, aby ste mali zdravé srdce a cievy? V našom článku vám poradíme, ako si udržíte svoje srdce zdravé a mohli si užívať radostný život bez ťažkostí.
Ako zastaviť vypadávanie vlasov
Vlasy zohrávajú v živote človeka dôležitú úlohu hlavne z estetického hľadiska. Kvalita vlasov, hustota, farba či strih dodávajú každému človeku jeho jedinečnosť. Ich nedostatok a nadmerné vypadávanie signalizuje nielen zdravotný problém, ale výrazne znižuje sebavedomie.
Problémy s pamäťou
Pamäť je schopnosť ukladania, uchovávania a vybavovania informácií v mozgu. Či si vôbec človek danú informáciu vybaví, závisí od viacerých okolností. Jedným z faktorov je aj vek. Bunky v mozgu sú najviac vyvinuté okolo 25 roku života. Poruchy pamäte sa vyskytujú najčastejšie v starobe, ale môžu sa objaviť už aj v strednom veku. Keďže pamäť človeka nie je dokonalá, je veľmi ovplyvniteľná a to najmä emóciami. Pamäť rozlišujeme na základe dĺžky trvania na senzorickú, krátkodobú a dlhodobú.
Jarná únava, ako s ňou bojovať?
Zmena ročného obdobia a nedostatok slnečných lúčov sú hlavnými dôvodmi únavy a celkovej vyčerpanosti u ľudí. Ako spoznáte, že vás trápi jarná únava? Pokiaľ máte pocit, že sa prebúdzate slabý, unavený a máte problémy so zaspávaním, tak je možné, že aj vás zastihla jarná únava.
Ako sa správne starať o zuby
Každý z nás túži po krásnom bielom úsmeve bez zubných kazov. Tak, ako sa staráme o svoj zovňajšok, mali by sme dbať aj o zdravie svojho chrupu. Každodenná starostlivosť, pravidelné kontroly a dentálna hygiena je alfou a omegou pre náš zdravý a krásny úsmev. Častokrát však, svoje zuby vystavujeme rôznym negatívnym vplyvom, čo zapríčiňuje tvorbu povlaku a následne zubného kazu. Zanedbaná starostlivosť o ústnu hygienu môže viesť k rozvoju srdcovo-cievnych ochorení či predčasnému pôrodu. Ako sa starať o zuby aby boli krásne a zdravé?
Zastavte predčasné starnutie
Starnutie je jediná spravodlivosť na svete, ktorá je dopriata každému z nás. Lenže, čo ak pokožka začne starnúť predčasne? Vieme tomuto procesu predchádzať? Máme pre Vás dobrú správu, a tou je, že predčasnému starnutiu vieme zabrániť, a to predovšetkým správnou starostlivosťou a dodržiavaním určitých zásad.
Imunita u detí
Imunita je nevyhnutná pre zdravý vývoj dieťaťa. Vyvíja sa postupne a s opakujúcou sa chorobnosťou si organizmus buduje lepšiu obranyschopnosť a imunitnú pamäť. Imunita však nie je daná, dieťa si ju musí vybudovať. Do určitej miery sa dá imunita dieťaťa ovplyvňovať, a to tým, že ju budeme neustále posilňovať.
Ako udržať svoje kĺby a kosti zdravé
Naše telo funguje ako dokonalý stroj, ktorý ani na okamih neprestáva pracovať. Časom sa ale unaví a pocíti to aj náš pohybový aparát. Ako teda udržať svoje kĺby, kosti a chrupavky zdravé?
Problémy so sluchom
Upokojujúce ťukanie kvapiek dažďa, spev vtákov a smiech najdrahších. Zvukové vnemy nás spájajú so všetkými vecami na svete, ktoré milujeme. Aby sme si mohli naplno vychutnať tieto dary, mali by sme sa o svoj sluch dôkladne starať. Ak patríte do skupiny ľudí, ktorý majú problémy so sluchom, tak čítajte ďalej.
Jarná očista pre štíhlu líniu a posilnenie imunity
Prichádza jar a s ňou aj novoročné predsavzatia a plány. Urobte niečo pre svoje zdravie a doprajte mu reštart ako sa patrí. Poradíme vám ako detoxikovať škodliviny z tela a zachovať si štíhlu líniu.
Objavte prírodnú mydliareň Fer à Cheval
Keď sa povie Fer à Cheval, mnohí z nás si predstavia mesto vo Francúzsku. No málokto vie, že
názov reprezentuje najväčšiu továreň na výrobu mydla v Marseille a v preklade znamená podkova.
Prečítajte si ako vznikla a niekoľko rád ako využiť marseillské mydlo.
Správna funkcia žíl a ciev
Trápi vás pocit ťažkých nôh, nepríjemné mravčenie, pálenie a kŕče? Alebo ste si na lýtkach či stehnách všimli modrasté „pavučinky“? Tieto prejavy sú jasným signálom toho, že vaše žily nie sú práve v tej najlepšej kondícii. Prečítajte si ako sa starať o zdravie svojich žíl a ciev.
Menopauza
Menopauzu sprevádza veľa príznakov, ktoré sa prejavujú v rôznej miere. Medzi najčastejšie príznaky menopauzy patrí nepravidelná menštruácia, návaly tepla, problémy so spánkom a nočné potenie, strata libida, priberanie na váhe, zadržiavanie vody, zmeny nálad alebo podráždenosť. Prečítajte si ako si s nimi poradiť.
Zdravé močové cesty
Príznaky zápalu močových ciest môžu poriadne potrápiť, preto zvyčajne rýchlo hľadáme pomoc. Viete ktoré to sú, ako si udržať zdravé močové cesty a zápalom tak predchádzať?
Lipozomálna forma vitamínov a minerálov
Už ste počuli o unikátnej lipozomálnej forme vitamínov a minerálov, avšak neviete o čo presne ide a v čom spočíva jej jedinečnosť? V článku sa dozviete viac.
Syndróm suchého oka - na suché oči môžu pomôcť očné kvapky
Máte pocit, akoby ste mali v očiach piesok, pália a režú vás, alebo vidíte rozmazane? Syndróm suchého oka, alebo tzv. suché oči môže spôsobovať viacero príčin. Prečítajte si čo spôsobuje suché oči a čo môže pri tomto probléme pomôcť.
Covid-19 a následky po prekonaní: Čo môže pomôcť?
Po prekonanej infekcii Covid-19 často prichádzajú zdravotné následky, ako napríklad kašeľ, únava, bolesti svalov, dýchavičnosť, zábudlivosť či úzkosť a ďalšie, ktoré pacienti pociťujú aj po viac ako 12 týždňoch od prekonanej ochorení. Česká lekárnická komora (ČLnK) pripravila pre laickú verejnosť prehľad vhodných preventívnych opatrení a možností podpornej terapie Covid-19.
Cukrovka (diabetes)
Cukrovka je chronické, doposiaľ nevyliečiteľné ochorenie, ktorého výskyt celosvetovo ale aj v Slovenskej republike neustále narastá. Prečítajte si o ňom viac.
5 tipov pre zdravú kožu v karanténe
Pokožka sa nosením rúšok a rukavíc dostáva do neprirodzeného prostredia, spolu s častým umývaním rúk to prispieva k jej vysušovaniu. Viete aké ďalšie faktory ovplyvňujú stav našej pokožky ? Prečítajte si niekoľko rád pre starostlivosť o kožu počas karantény.
Posilnenie imunity u starších mužov nielen počas koronavírusu
Riziko nákazy koronavírusom je vyššie najmä u starších ľudí, ktorí majú zníženú imunitu. Viete ako funguje imunita u starších mužov a akú úlohu v tom celom zohráva testosterón ?
Zásady pre výlety do prírody počas koronavírusu
Aj keď karanténa je počas súčasnej situácie nevyhnutná a správna, lekári sa zhodujú, že pobyt v prírode veľmi prospieva nášmu zdraviu a imunite. Kvôli bezpečnosti však treba dodržiavať isté hlavné zásady. Viete ktoré to sú ?
Posilnite svoju imunitu prírodnou cestou
Pri posilňovaní imunity často zabúdame, že pomoc môžeme hľadať v prírode – množstvo bylín či iných rastlín obsahuje účinné látky, ako napr. vitamín C a iné, vďaka ktorým účinne budujú našu imunitu. Prečítajte si ktoré bylinky či ovocie sú pre imunitu najúčinnejšie vďaka svojim antivírusovým a antibakteriálnym vlastnostiam.
Podráždená koža – ako ju umývať a neublížiť jej
Kožu môže potrápiť celý rad problémov: od atopického ekzému, seborey, popálenín až po spálenie slniečkom. Je vhodné takto narušenú kožu umývať klasickým mydlom? A môže nesprávne umývanie stav kože ešte zhoršiť?
Návod na domáci dezinfekčný gél (podľa WHO)
Regále v obchodoch zývajú prázdnotou a zohnať dezinfekčný prostriedok je priam nemožné. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však vydala návod, podľa ktorého si môžete vyrobiť vlastný účinný dezinfekčný prostriedok na ruky. Prečítajte si ako na to.
Ako zatočiť so zlou náladou a nespavosťou
Trápi vás zlá nálada, podráždenosť, ste emočne vyčerpaný alebo máte problémy so spánkom ? Dobré psychické zdravie a kvalitný spánok idú ruka v ruke. Prečítajte si ako si pomôcť ak vás trápi zlá nálada či nespavosť.
Zdravotné zásady počas letu – čo odporúčajú odborníci ?
Vitamín D - prečo je doležitý pre dospelých aj deti ?
Počas zimy môže hladina vitamínu D v krvi klesnúť až o 50 percent. Viete prečo by ste to nemali podceňovať a aké dôležité funkcie má tento vitamín v našom tele ?
TOP 5 tipov na darčeky – darujte vašim blízkym kúsok zdravia ♥
Vašim blízkym môžete na Vianoce darovať niečo naozaj užitočné, niečo veľmi cenné – kúsok zdravia, prostredníctvom darčekov, ktoré zdravie podporujú. Prinášame vám niekoľko tipov na takéto zdravé darčeky 🙂
Ako prežiť Vianoce v zdraví
Každý s nás chce prežiť najkrajšie sviatky roka v pokoji a bez zbytočných zdravotných problémov. Prečítajte si, ktoré sú tie najčastejšie, čo ich spôsobuje a ako sa im vyhnúť, prípadne ako ich riešiť 🙂
Zdravá pečeň ako prevencia mnohých chorôb
Nemusíte piť každý deň alkohol či užívať lieky na to, aby vaša pečeň potrebovala vašu starostlivosť, na jej stave sa podpisuje aj nezdravá strava a nezdravý spôsob života, či znečistené životné prostredie. Prečítajte si ako môžete pomôcť svojej pečeni a pomôcť tak celému organizmu.
Top výživné látky, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie očí
Aj naše oči si zaslúžia starostlivosť. Viete,ktoré vitamíny a iné potrebné látky by nemali chýbať vo vašom jedálničku a ako môžete podporiť zdravie vašich očí ? Viac sa dočítate v článku.
Prečo je železo pre organizmus veľmi dôležité ?
Nedostatok železa trápi najmä ženy, no môže k tomu dôjsť prakticky u kohokoľvek. Ak pociťuje únavu, slabosť či vyčerpanie, ste bledý či máte zvýšenú citlivosť na chlad, dôvodom môže byť práve chýbajúce železo.
ZDRAVO 100% šťavy z ovocia a zeleniny - v čom spočíva ich kvalita ?
Ovocné a zeleninové šťavy slovenského výrobcu v pútavom dizajne s trefným názvom ZDRAVO – viete, čo sa v menších sklenených fľaštičkách či vo väčších fľašiach skrýva a aký je príbeh tejto značky? Viac sa dozviete v článku.
Kŕčové žily
Prečítajte si ako kŕčovým žilám predísť a ako s nimi bojovať, ak ste sa im nevyhli.
Zdravé trávenie bez nafukovania
Nadúvanie alebo plynatosť patrí k prirodzeným procesom v ľudskom tele, no môže prerásť až do chronickej podoby a vtedy dokáže spôsobovať veľmi nepríjemné problémy. Viac o tom, ako nadúvaniu predchádzať a ako si s ním poradiť, sa dočítate v článku.
Prečo je dôležitá rovnováha cukru v krvi ?
Kolísanie hladiny cukru v krvi poznajú najmä diabetici, ale môže tiež súvisieť s tým, prečo sa vám nedarí schudnúť. Viac sa dočítate v článku.

Sústredenie a stres
Škola, zamestnanie, rodina, neustály kolotoč a rýchla doba negatívne ovplyvňujú schopnosť koncentrovať sa a podávať vyrovnané výkony. Ciest, ako dosiahnuť zníženie stresu a zlepšenie koncentrácie je viacero.
Jesenná únava a depresia
Symptómy jesennej depresie – nezáujem, beználadovosť, letargia, skleslosť, podráždenosť, strach, úzkosť, precitlivenosť, či poruchy spánku, by ste nemali podceňovať.
Krásne a zdravé vlasy
Túžite po krásnych a zdravých vlasoch, no neviete ako ich dosiahnuť ? Prečítajte si ako sa o vlasy správne starať a udržať ich pevné, zdravé a lesklé.
Silná imunita
Prežite jeseň i zimu bez chorôb! Posilnenie imunity je tou najlepšou prevenciou pred chrípkou či nachladnutím. Prečítajte si ako môžete posilniť obranyschopnosť sebe aj svojim deťom.
Pityriasis versicolor
Pityriasis versicolor je ochorenie kože, ktoré spôsobujú lipofilné kvasinky Malassezia furfur, M. globosa a M. sympodialis, bežne sa vyskytujúce na povrchu pokožky. Prečítajte si, čo môžete urobiť pre zdravie svojej pokožky.
Lupiny
Trápia vás lupiny a neviete čo s nimi? Veľmi často sú signálom, že vaše zdravie nie je úplne v poriadku. O príčinách ich vzniku a spôsobe ako sa ich zbaviť sa dočítate v článku.

Solárna dermatitída
Solárna dermatitída je akútny neinfekčný zápal kože, spôsobený zvýšenou citlivosťou pokožky na UV žiarenie alebo nadmerným vystavením pokožky pôsobeniu UV žiarenia. Viete ako s ňou bojovať?
Andropauza
Andropauza (mužský prechod) nie je žiaden výmysel. Ako si môžete pomôcť, aby ste ju zvládli v čo najväčšej telesnej aj duševnej pohode ?
Akné - ako sa ho zbaviť?
Akné je kožným problémom, ktorý nepostihuje len tínedžerov, ale aj dospelých. Viete ako s ním bojovať?
Opary
Prekvapí vás občas ráno pri pohľade do zrkadle opar na perách? Čo je jeho príčinou a a ako sa ho zbaviť sa dočítate v článku.

Rozšírené žilky
Rozšírené cievky vedia potrápiť, najmä keď sa objavia na tvári. Rovnako často sa však objavujú aj na nohách. V článku vám poradíme ako na ne.
Čo si zbaliť do cestovnej lekárničky ?
Chystáte sa na krátky výlet alebo dlhšiu dovolenku ? Či už idete sám, s deťmi alebo priateľmi, súčasťou batožiny každého cestovateľa by rozhodne mala byť aj lekárnička. Viete čo by v nej nemalo chýbať ?
Vaginálne infekcie
Vaginálne infekcie, hlavne mykózy, postihujú aspoň raz za život až 75 % žien. Viete čo môže byť ich príčinou a ako im predchádzať ?
Ako si užiť leto bez problémov
Počas horúcich letných dní sa môžeme stretnúť aj s komplikáciami, ktoré nám môžu spôsobiť rôzne zdravotné problémy. Prečítajte si na čo si treba dať v lete pozor, ako problémom predísť a ako ich v prípade nutnosti riešiť.