Covid-19 a následky po prekonaní: Čo môže pomôcť?

Po prekonanej infekcii Covid-19 často prichádzajú zdravotné následky, ako napríklad kašeľ, únava, bolesti svalov, dýchavičnosť, zábudlivosť či úzkosť a ďalšie, ktoré pacienti pociťujú aj po viac ako 12 týždňoch od prekonanej infekcii.

Česká lekárnická komora (ČLnK) pripravila pre laickú verejnosť prehľad vhodných preventívnych opatrení a možností podpornej terapie Covid-19. Súhrn odporúčaní bol vypracovaný v spolupráci s PharmDr. MVDr. Vilmou Vránovou, Ph.D. a PharmDr. Karlom Vašutom, Ph.D. z Ústavu aplikovanej farmácie, Farmaceutickej fakulty MUNI Brno.

Prinášame vám ich stručný prehľad (celú tlačovú správu nájdete tu) spolu s našimi tipmi na konkrétne produkty.

Kašeľ

Pri post-covidovom kašli sú vhodné prípravky s obsahom tymiánu a brečtanu. Ďalej je vhodné zabezpečiť tiež dostatočnú vlhkosť slizníc. Je dôležité dodržiavať pitný režim, chorému je možné podávať aj prípravky s obsahom lišajníka. U pretrvávajúceho dráždivého kašľa je možné tlmiť ho vhodnými antitusikami. Okrem správnej vlhkosti vzduchu je dôležité zabezpečiť, aby domáce prostredie pacienta bolo bez dráždivých podnetov, najmä cigaretového dymu. Vhodná je tiež inhalácia prírodnou minerálnou vodou, prípadne dychová rehabilitácia, ktorú pacienta naučí fyzioterapeut.

Kapucínka a tymian
Kapucínka a tymian
Dýchacie cesty s tymiánom
Dýchacie cesty s tymiánom
Hrdlo a krk s eukalyptom a tymiánom
Hrdlo a krk s eukalyptom a tymiánom
Vitamín D3 z lišajníka
Vitamín D3 z lišajníka

Bolesti hlavy, svalov a kĺbov

V prvom rade je vhodné zistiť, čo konkrétnemu chorému prináša úľavu. Či to je teplo, alebo chlad, pohyb, alebo pokoj. Odporučiť možno mierne pohybové aktivity, ako napríklad dychové cvičenia, strečing, jógu, chôdzu a pod. Ako pomocné látky možno užívať horčík v dávkach 300 mg denne. Prípadne možno pre upokojenie podráždeného nervového systému užívať extrakt z levandule.

Magnesium liposomal plus 250ml
Magnesium liposomal plus 250ml
Harmónia tela a pozitívnej mysle 60g
Harmónia tela a pozitívnej mysle 60g

Únava

Riešenie problémov s chronickou únavou musí byť vždy individualizované, zamerané na problémy konkrétneho človeka. Odporúča sa, aby organizmus mal stimulačné záťaž: fyzickú (prechádzka, pretiahnutie, ľahké cvičenie) i psychickú (napr. čítanie zábavné literatúry). Ďalej je dôležitý dostatok spánku a emočne pozitívny program. Pomôcť s únavou môže extrakt z rozchodnice ružovej (Rhodiola rosea). Mnoho štúdií ukázalo, že táto rastlina zvyšuje schopnosť podávať fyzický výkon a dramaticky skracuje dobu regenerácie.

Nesústredenie sa a zábudlivosť

Pre zlepšenie krvného prietoku a tým aj zlepšenie distribúcie kyslíka v tkanivách, k lepšiemu využitiu energetických zdrojov tela a k zlepšeniu odsunu škodlivín z tkanív, možno použiť prípravky z listov ginka dvojlaločného (Ginkgo biloba), vzhľadom k potenciálnym interakciám je však vhodné sa pred ich užívaním poradiť s lekárnikom, ktorý individuálne zohľadní vhodnosť použitia u daného človeka. Je vhodné voliť registrovaný prípravok, ktorý je dostupný aj bez lekárskeho predpisu. Ten je priamo indikovaný na pomoc pri symptómoch, ako sú poruchy pamäti, poruchy koncentrácie, depresívna nálada a ďalšie.

Ginkgo biloba 60 mg
Ginkgo biloba 60 mg
IQ čaj s ginkom - na pamäť a duševnú pohodu
IQ čaj s ginkom - na pamäť a duševnú pohodu
Mozog a pamäť - ginko, zelený čaj, ženšen
Mozog a pamäť - ginko, zelený čaj, ženšen

Ľudí po prekonanom ochorení Covid-19 tiež často trápi aj depresívna nálada. S tou môže pomôcť doplnkové užívanie L-tryptofánu, ktorý je stavebný kameň pre syntézu serotonínu (,,hormónu šťastia“) v mozgu. Užívaním doplnkového tryptofánu dochádza k zvýšeniu hladiny serotonínu, a tým k zlepšeniu stavov smútku, úzkosti, ale aj porúch zaspávania a spánku. Dôležitý je tiež dostatočný príjem vitamínu B6 (pyridoxín), ktorý je nevyhnutný pre nervovú sústavu a tiež výrazne zvyšuje rýchlosť a účinnosť vstupu L-tryptofánu do neurónov v mozgu. Pomôcť tiež môže extrakt z ľubovníka bodkovaného (pri jeho užívaní však treba byť opatrný) a extrakt z Griffonia simplicifolia.
Viac o tom, ako si pomôcť pri depresívnej nálade sa môžete dočítať v našom článku.

Allegra COMFORT s tryptofánom a vitamínom B6
Allegra COMFORT s tryptofánom a vitamínom B6
Allegra DRINK NEW s tryptofánom, vitamínom B6 a horčíkom
Allegra DRINK NEW s tryptofánom, vitamínom B6 a horčíkom
allegra 5-GRIFFO
allegra 5-GRIFFO
Allegra STRONG - extra silná tableta pre dobrú náladu
Allegra STRONG - extra silná tableta pre dobrú náladu
Menu