Covid-19 a následky po prekonaní: Čo môže pomôcť?

Covid-19 a následky po prekonaní

Po prekonanej infekcii Covid-19 často prichádzajú zdravotné následky, ako napríklad kašeľ, únava, bolesti svalov, dýchavičnosť, zábudlivosť či úzkosť a ďalšie, ktoré pacienti pociťujú aj po viac ako 12 týždňoch od prekonanej infekcii.

Česká lekárnická komora (ČLnK) pripravila pre laickú verejnosť prehľad vhodných preventívnych opatrení a možností podpornej terapie Covid-19. Súhrn odporúčaní bol vypracovaný v spolupráci s PharmDr. MVDr. Vilmou Vránovou, Ph.D. a PharmDr. Karlom Vašutom, Ph.D. z Ústavu aplikovanej farmácie, Farmaceutickej fakulty MUNI Brno.

Prinášame vám ich stručný prehľad (celú tlačovú správu nájdete tu) spolu s našimi tipmi na konkrétne produkty.

Kašeľ

Pri post-covidovom kašli sú vhodné prípravky s obsahom tymiánu a brečtanu. Ďalej je vhodné zabezpečiť tiež dostatočnú vlhkosť slizníc. Je dôležité dodržiavať pitný režim, chorému je možné podávať aj prípravky s obsahom lišajníka. U pretrvávajúceho dráždivého kašľa je možné tlmiť ho vhodnými antitusikami. Okrem správnej vlhkosti vzduchu je dôležité zabezpečiť, aby domáce prostredie pacienta bolo bez dráždivých podnetov, najmä cigaretového dymu. Vhodná je tiež inhalácia prírodnou minerálnou vodou, prípadne dychová rehabilitácia, ktorú pacienta naučí fyzioterapeut.

Kapucínka a tymian
Kapucínka a tymian
Kapucínka je považovaná za prírodné antibiotikum, pomáha pri nachladnutí, chrípke, bolesti v krku ale i pri zápaloch močových a dýchacích ciest. Eliminuje vznik žalúdočných vredov. Posilňuje organizmus pri a po prekonaní choroby (pri oslabení organizmu).
Dýchacie cesty s tymiánom
Dýchacie cesty s tymiánom
Tymián je považovaný za jedno z najúčinnejších prírodných antibiotík. Uľahčuje odkašliavanie a pomáha pri suchom kašli
Hrdlo a krk s eukalyptom a tymiánom
Hrdlo a krk s eukalyptom
Čaj obsahuje viacero skvelých bylín, ktoré pôsobia regenerujúco na hrdlo a krk. Tymián, aníz, eukalyptus a divozel pôsobia upokojujúco a utišujúco na hrdlo, hltan a hlasivky.
Vitamín D3 z lišajníka
Vitamín D3 z lišajníka
Vitamín D3 z lišajníka obsahuje až 50 µg/2000 IU vitamínu D3, čo predstavuje až 1000% odporúčanej dennej dávky. Prispieva k správnej funkcii imunitného systému, k udržaniu zdravých kostí, zubov, svalov a k vstrebávaniu vápnika a fosforu.
Vitamín D3 liposomal plus 200 ml
Vitamín D3 v lipozomálnej forme
Vitamín D3 K2 pre deti obsahuje až 120 denných dávok. Produkt je vhodný pre deti už od dojčenského veku, je bez lepku a laktózy.

Bolesti hlavy, svalov a kĺbov

V prvom rade je vhodné zistiť, čo konkrétnemu chorému prináša úľavu. Či to je teplo, alebo chlad, pohyb, alebo pokoj. Odporučiť možno mierne pohybové aktivity, ako napríklad dychové cvičenia, strečing, jógu, chôdzu a pod. Ako pomocné látky možno užívať horčík v dávkach 300 mg denne. Prípadne možno pre upokojenie podráždeného nervového systému užívať extrakt z levandule.

Avita Magnesium liposomal plus 200 ml
Avita Magnesium liposomal plus
Magnézium v lipozomálnej forme – výživový doplnok, minerálna látka. Podporuje normálne fungovanie energetického metabolizmu a nervovej sústavy, prispieva k normálnej činnosti imunitného systému, svalov a udržaniu normálneho stavu kostí a zubov.
Harmónia tela a pozitívnej mysle 60g
Harmónia tela a pozitívnej mysle
Ľubovník, medovka a levandula podporujú emocionálnu rovnováhu a pozitívnu náladu
Stopstres - shot s obsahom magnézia, draslíka a vitamínu B6
Stopstres
Stopstres je shot s obsahom magnézia, draslíka a vitamínu B6, ktorý pomáha pri stálej alebo zriedkavej nadmernej fyzickej a psychickej záťaži.

Únava

Riešenie problémov s chronickou únavou musí byť vždy individualizované, zamerané na problémy konkrétneho človeka. Odporúča sa, aby organizmus mal stimulačné záťaž: fyzickú (prechádzka, pretiahnutie, ľahké cvičenie) i psychickú (napr. čítanie zábavné literatúry). Ďalej je dôležitý dostatok spánku a emočne pozitívny program. Pomôcť s únavou môže extrakt z rozchodnice ružovej (Rhodiola rosea). Mnoho štúdií ukázalo, že táto rastlina zvyšuje schopnosť podávať fyzický výkon a dramaticky skracuje dobu regenerácie.

Nesústredenie sa a zábudlivosť

Pre zlepšenie krvného prietoku a tým aj zlepšenie distribúcie kyslíka v tkanivách, k lepšiemu využitiu energetických zdrojov tela a k zlepšeniu odsunu škodlivín z tkanív, možno použiť prípravky z listov ginka dvojlaločného (Ginkgo biloba), vzhľadom k potenciálnym interakciám je však vhodné sa pred ich užívaním poradiť s lekárnikom, ktorý individuálne zohľadní vhodnosť použitia u daného človeka. Je vhodné voliť registrovaný prípravok, ktorý je dostupný aj bez lekárskeho predpisu. Ten je priamo indikovaný na pomoc pri symptómoch, ako sú poruchy pamäti, poruchy koncentrácie, depresívna nálada a ďalšie.

Ginkgo biloba 60 mg
Ginkgo 60 mg SR COMFORT - pre zdravý mozog
Jediné ginkgo na slovenskom trhu s protrahovaným účinkom pre minimalizáciu nežiadúcich účinkov, ako sú bolesti hlavy a závrate, pre zlepšenie pamäte a duševného výkonu
IQ čaj s ginkom - na pamäť a duševnú pohodu
IQ čaj s ginkom
Mozog a pamäť - ginko, zelený čaj, ženšen
Mozog a pamäť
Damiana podporuje duševnú pohodu. Ginko pôsobí podporne na činnosť mozgu. Ženšen zlepšuje koncentráciu a duševnú výkonnosť. Rýchlo odbúrava stresové hormóny, a priaznivo ovplyvňuje aj ich produkciu v nadobličkách. Rozmarín prispieva k podpore trávenia.

Ľudí po prekonanom ochorení Covid-19 tiež často trápi aj depresívna nálada. S tou môže pomôcť doplnkové užívanie L-tryptofánu, ktorý je stavebný kameň pre syntézu serotonínu (,,hormónu šťastia“) v mozgu. Užívaním doplnkového tryptofánu dochádza k zvýšeniu hladiny serotonínu, a tým k zlepšeniu stavov smútku, úzkosti, ale aj porúch zaspávania a spánku. Dôležitý je tiež dostatočný príjem vitamínu B6 (pyridoxín), ktorý je nevyhnutný pre nervovú sústavu a tiež výrazne zvyšuje rýchlosť a účinnosť vstupu L-tryptofánu do neurónov v mozgu. Pomôcť tiež môže extrakt z ľubovníka bodkovaného (pri jeho užívaní však treba byť opatrný) a extrakt z Griffonia simplicifolia.
Viac o tom, ako si pomôcť pri depresívnej nálade sa môžete dočítať v našom článku.

Allegra COMFORT s tryptofánom a vitamínom B6
Allegra Comfort
Pre dlhodobé zlepšenie nálady pri diétach, odvykaní od závislostí, vhodné pri spánkových poruchách a pre dlhodobo pracovne preťažených ľudí. Vďaka zlepšeniu psychického zdravia tiež podporuje zlepšenie imunity.
Allegra DRINK NEW s tryptofánom, vitamínom B6 a horčíkom
Allegra Drink NEW
Výživový doplnok Allegra DRINK NEW s pomarančovou príchuťou je určený na zlepšenie nálady, podporu psychického zdravia a tým aj k celkovému zlepšeniu imunity.
allegra 5-GRIFFO
Allegra 5-Griffo
Allegra STRONG - extra silná tableta pre dobrú náladu
Allegra strong
Extra silná tableta pre dobrú náladu a podporu imunity.