Lupiny


lupiny Lupiny sú odumreté šupinky kože, ktoré sa z kože odlučujú v nadmernom množstve v súvislosti so zrýchlenou obnovou kože. Tá súvisí najčastejšie s kvasinkovou infekciou. Lupiny sa tvoria ako na pokožke hlavy so zvýšenou produkciou mazu (tzv. mastné lupiny), tak i na suchej pokožke (tzv. suché lupiny). S lupinami sa počas života potýka až 50 % populácie, častejšie trápi mužov ako ženy.

Ako vznikajú

Najčastejšou príčinou vzniku lupín je prítomnosť kvasiniek rodu Malassezia, ktoré sa na pokožke hlavy vyskytujú bežne. Keď sa však zvýši produkcia kožného mazu, začnú sa tieto kvasinky rýchlejšie množiť a produkovať látky dráždiace pokožku hlavy. Toto podráždenie následne vyvoláva zrýchlenú obnovu buniek a tvorbu lupín, sprevádzanú svrbením. Obzvlášť v lete môže byť produkcia mazu výrazne zvýšená. Tým sa zhoršujú aj problémy spojené s lupinami. Pri väčšej závažnosti bývajú lupiny viditeľné, čo je obťažujúce aj z estetického hľadiska.

lupiny Ako sa lupín a svrbenia zbaviť ?

Na zmiernenie a odstránenie príznakov Pityriasis versicolor sa používajú antimykotické prípravky (krémy, maste, šampóny), ktoré pôsobia proti kvasinkám. Vhodné sú i prípravky obsahujúce octopirox. Ten obmedzuje zvýšenú tvorbu kvasiniek a baktérií, spôsobujúcich vznik ložísk na pokožke. Vhodnou látkou je i biely ichtyol. Je nápomocný k obmedzeniu množenia plesní a baktérií a zároveň obmedzuje svrbenie.

Trpíte týmto problémom ?

Odporúčame vám:

Mediket Prevent 100ml - šampón na miernu formu lupín a ich prevenciu
Mediket Prevent - šampón na miernu formu lupín a ich prevenciu
Mediket Prevent je unikátny dermatologický šampón na elimináciu lupín a ďalších problémov vo vlasovej časti hlavy. Prispieva k odstráneniu problémov s lupinami a bráni ich návratu. Pôsobí najmä na tvorbu tzv. suchých lupín, je však účinný i proti tzv. mastným lupinám. Účinné zloženie prináša úľavu taktiež od svrbenia kože hlavy.
Mediket Plus 100ml - šampón na závažnú formu lupín a svrbenie hlavy
Mediket Plus - šampón na závažnú formu lupín a svrbenie hlavy
Mediket Plus je unikátny dermatologický šampón proti lupinám a problémom spojených s nadmernou tvorbou kožného mazu. Ovplyvňuje mikroflóru pokožky hlavy a napomáha obnoviť jej prirodzenú rovnováhu. Pri používaní Mediket Plus sú vlasy lesklé, zdravé a bez lupín.
Mediket Ictamo 80ml - šampón pri nadmernej tvorbe mazu
Mediket Ictamo - šampón pri nadmernej tvorbe mazu
Mediket Ictamo je vysoko účinný šampón na ošetrovanie problémov kože hlavy, ktoré sa prejavujú podráždením, svrbením a nadmernou tvorbou mazu – seborea, lupiny v plakoch, nadmerná tvorba kožného mazu a svrbenie.