Lupiny vo vlasoch

Čo sú vlastne lupiny ?

Lupiny sú odumreté šupinky kože, ktoré sa z kože odlučujú v nadmernom množstve v súvislosti so zrýchlenou obnovou kože. Tá súvisí najčastejšie s kvasinkovou infekciou. Lupiny sa tvoria ako na pokožke hlavy so zvýšenou produkciou mazu (tzv. mastné lupiny), tak i na suchej pokožke (tzv. suché lupiny). S lupinami sa počas života potýka až 50 % populácie, častejšie trápi mužov ako ženy.

Ako vznikajú lupiny ?

Najčastejšou príčinou vzniku lupín je prítomnosť kvasiniek rodu Malassezia, ktoré sa na pokožke hlavy vyskytujú bežne. Keď sa však zvýši produkcia kožného mazu, začnú sa tieto kvasinky rýchlejšie množiť a produkovať látky dráždiace pokožku hlavy. Toto podráždenie následne vyvoláva zrýchlenú obnovu buniek a tvorbu lupín, sprevádzanú svrbením. Obzvlášť v lete môže byť produkcia mazu výrazne zvýšená. Tým sa zhoršujú aj problémy spojené s lupinami. Pri väčšej závažnosti bývajú lupiny viditeľné, čo je obťažujúce aj z estetického hľadiska.

Ako sa lupín a svrbenia zbaviť ?

Na zmiernenie a odstránenie príznakov Pityriasis versicolor sa používajú antimykotické prípravky (krémy, maste, šampóny), ktoré pôsobia proti kvasinkám. Vhodné sú i prípravky obsahujúce octopirox. Ten obmedzuje zvýšenú tvorbu kvasiniek a baktérií, spôsobujúcich vznik ložísk na pokožke. Vhodnou látkou je i biely ichtyol. Je nápomocný k obmedzeniu množenia plesní a baktérií a zároveň obmedzuje svrbenie.

Trpíte týmto problémom ?

Odporúčame vám:

Mediket Prevent - šampón na miernu formu lupín a ich prevenciu
Mediket Plus - šampón na závažnú formu lupín a svrbenie hlavy
Mediket Ictamo - šampón pri nadmernej tvorbe mazu