Kŕčové žily


Kŕčové žily (varixy) sú rozšírené žily na dolných končatinách, pričom ich vznik je podmienený celým radom faktorov. Kŕčové žily sú ochorením, ktoré sa rozvíja mnoho rokov. Prečítajte si ako kŕčovým žilám predísť a tiež ako s nimi bojovať 🙂

Príznakykŕčové žily

Kŕčové žily majú podobu vinúcich sa vystupujúcich žíl na povrchu dolných končatín. Spočiatku predstavujú len kozmetické problémy a žiadne výraznejšie prejavy sa neobjavujú. Neskôr pacienti trpia bolesťami dolných končatín, opuchmi a pocitom ťažkých nôh. Tieto prejavy sa objavujú prevažne podvečer. U žien sa tieto ťažkosti tiež akcentujú v období pred menštruáciou.

Ako a prečo vznikajú ?

Kŕčové žily vznikajú v dôsledku roztiahnutia žilovej steny. K tomu dochádza v dôsledku oslabenia žilovej steny, či po prekonaní hlbokej žilovej trombózy. Roztiahnutie žilovej steny súvisí s poruchou funkcie chlopní, ktoré sa v žilách dolných končatín hojne nachádzajú. Tie sa stávajú nedomykavými a nie sú schopné zabrániť spätnému toku krvi. Medzi hlavné faktory spôsobujúce vznik kŕčových žíl patria :

 • dedičná predispozícia
 • vek (so zvyšujúcim sa vekom riziko vzniku chronických žilových ochorení narastá)
 • tehotenstvo a nárast hmotnosti počas neho
 • užívanie antikoncepcie alebo hormonálna liečba
 • nadváha
 • nedostatok pohybu, dlhé sedenie, státie, ale aj neprimeraná svalová záťaž a časté zdvíhanie ťažkých bremien
 • nevhodné oblečenie a obuv, najmä tesná spodná bielizeň a obuv na vysokých opätkoch
 • horúce prostredie, ktoré spôsobuje neprirodzené roztiahnutie cievneho systému a zvýšenú záťaž na jeho funkčnosť
 • fajčenie (vedie k zužovaniu a oslabovaniu cievnych stien)
 • strava s nízkym obsahom vlákniny a následná zápcha
 • prekonaná žilová trombóza – teda chorobný vznik krvných zrazenín v srdci a cievach

Prevencia

kŕčové žily

  1. Pohyb je najdôležitejším faktorom v obranne proti vzniku kŕčových žíl. Pohybová aktivita podporuje správnu funkciu žilového systému. Rovnako tak je pohyb najúčinnejšou metódou v boji proti kŕčovým žilám počas tehotenstva.
  2. Zdravá strava – odporúča sa vysoký príjem vlákniny a vitamínu C. Ďalej je potrebné dodržiavať dostatočný pitný režim, vyhýbať sa nadmernému soleniu, alkoholu a fajčeniu.
  3. Cievna gymnastika – ide o striedavé sprchovanie končatín studenou a teplou vodou, pri ktorom sa dolné končatiny lepšie prekrvia a zlepší sa krvný obeh. Je vhodné sa vyhýbať teplému prostrediu, saunám alebo príliš teplým kúpeľom.
  4. Nenoste tesnú obuv či nohavice, ktoré by zhoršovali krvný obeh. Pre vznik kŕčových žíl nie sú vhodné ani topánky na podpätku.
  5. Vyhýbajte sa dlhému státiu, pretože vtedy krv musí prekonávať vplyv gravitácie. Odporúča sa navyše každý deň zdvihnúť nohy hore nad úroveň srdca a držať ich v tejto polohe aspoň počas 10-15 minút.kŕčové žily

Čo môže pomôcť

 1. Špeciálne sťahovacie pančuchy – zlepšujú tok krvi v žilách, čím zmenšujú jej hromadenie a tiež znižujú bolesť.
 2. Rutín – pomáha posilniť a zvýšiť flexibilitu ciev. Takto posilnené krvné cievy môžu zlepšiť vaše celkové zdravie a zmierniť kŕčové žily. Môžete ho aplikovať napríklad vo forme krému.
 3. Horčicový olej – teplom stimuluje krvný obeh a zmierňuje bolesti, vyživuje cievy a zvyšuje ich pevnosť.
 4. Čučoriedky – účinné látky obsiahnuté v nich posilňujú kapilárne steny.
 5. Hloh – bylina, ktorá je veľmi bohatá na zinok, bioflavonoidy a vitamín C. Pomáha pri liečbe metličiek aj kŕčových žíl.krcove zily
 6. Operácia – klasická, laserová alebo radiofrekvenčná, nebýva zaťažená vážnejšími pooperačnými komplikáciami alebo vedľajšími účinkami. Po operácii sa aj napriek tomu môže dočasne objaviť necitlivosť alebo bolestivosť predkolenia. Tieto bolesti však bývajú spravidla dočasné a samovoľne po niekoľkých hodinách či dňoch odoznejú.

Trpíte týmto problémom ?

Odporúčame vám:

Active Legs 30 tabliet
Active Legs Strong pre správnu funkciu žíl a ciev
Výživový doplnok Active Legs™ Strong pomáha posilňovať cievy, podporuje cirkuláciu krvi, normálnu funkciu žíl a pomáha znižovať pocit unavených a ťažkých nôh.
Venosan Jet Legs - kompresné pančuchy
JET-LEGS
Stupňovito sa znižujúci kompresný gradient ako účinná prevencia trombózy
Vitella Vein 50ml - gél na rozšírené žilky s rutínom
Vitella Vein - gél na rozšírené žilky s rutínom
Vitella Vein gél na rozšírené žilky – metličky, ktoré vznikajú v dôsledku oslabenia cievnych stien, predovšetkým na nohách. Gél zlepšuje aktuálny stav žiliek a drobných cievok a zabraňuje ich ďalšiemu praskaniu.
AVITA BlueIron - tekuté železo vodné aj pre deti a tehotné ženy
AVITA BlueIron - tekuté železo vodné pre deti aj tehotné ženy
Tekuté železo s koncentrátom z čučoriedok – výživový doplnok.
Zdravo šťavy mix 200 ml
Zdravo šťavy mix 200 ml
Zdravo šťavy sú čisto prírodné šťavy vyrábané bez pridania cukru a vody. Pri výrobe nie sú používané žiadne koncentráty. Okrem toho šťavy sú vyrobené bez použitia konzervačných látok, umelých farbív a príchutí.