Jesenná únava a depresia

Možno patríte k ľuďom, ktorí s príchodom jesene musia bojovať s depresiou. Mnohí si pritom neuvedomujú, že pocit „nie som vo svojej koži“, možno pripísať práve jej. Organizmus na jeseň potrebuje znížiť výkon a plytvanie energiou, preto je úplne pochopiteľné, že pociťujeme únavu. Ak sa k tomu pridruží vnútorné znechutenie, prípadne dlhodobý stres a človek nezačne konať, sezónna aj jesenná depresia môže prerásť do trvalej.

Čo spôsobuje zmeny nálad ?

Sérotonín, tzv. hormón šťastia, ovplyvňuje našu náladu, emócie, spánok, ale tiež chuť do jedla. V centrálnom nervovom systéme sa serotonín zúčastňujú predovšetkým procesov, ktoré sa podieľajú na vzniku nálad. Jeho nedostatok spôsobuje zníženie prenosu nervových vzruchov, spôsobuje tak zmeny nálady, celkovú depresiu, prípadne poruchy spánku, podráždenosť až agresivitu

Aké látky prospievajú psychickému zdraviu ?

L-tryptofán
Ide o stavebný kameň pre syntézu serotonínu v mozgu. Nedostatok serotonínu môže byť spôsobený nedostatočným príjmom či vstrebávaním tryptofánu a postihuje v menšej či väčšej miere vysoké percento populácie. Hlavným dôvodom užívania doplnkového tryptofánu je zvýšenie hladiny serotonínu, ktorého znížená hladina je prvotnou príčinou úzkosťou, zmien nálad a správania, porúch zaspávania a spánku.

Vitamín B6
Dostatočný príjem vitamínu B6 (pyridoxín) je nevyhnutný pre nervovú sústavu. Vyššie dávky vitamínu B6 majú priaznivý vplyv na predmenštruálny syndróm, vrátane predmenštruačnej depresie. Medzi príznaky jeho nedostatku patria poruchy nervového systému (podráždenosť, depresia, nesústredenosť), poškodenie imunitného systému, zápal kože a slizníc. Vitamín B6 výrazne zvyšuje rýchlosť a účinnosť vstupu l-tryptofánu do neurónov v mozgu.

5-HTP
Priamy prekurzor syntézy serotonínu (medzistupeň medzi tryptofánu a serotonínom).
V bežnej strave sa nevyskytuje, nie je súčasťou bielkovín nášho organizmu. Pri podaní vo forme tabliet sa ľahko vstrebáva, rýchlo prechádza cez hematoencefalickú bariéru a 100% sa premieňa na serotonín.

Hypericín
Hypericín je obsiahnutý vo významnom množstve v ľubovníku bodkovanom. Pôsobí blahodárne na metabolizmus serotonínu, čím priaznivo ovplyvňuje mozgové funkcie. Má podobný mechanizmus účinku ako syntetické antidepresíva SSRI. Pôsobí proti spätnému vychytávania serotonínu.

Melatonín – hormón spánku
Hormón, ktorý je produkovaný epifýzou. Melatonín sa podieľa na regulácii celoročného rytmu, tj. striedanie období leta a zimy. Jeho doplnkové podávanie má veľký efekt na spánkový cyklus.

Vitamín D
Keďže slnečného žiarenia nemáme toľko, koľko potrebujeme, pokožka produkuje menej vitamínu D, ktorý tiež chráni pred depresiou. Chýbajúci vitamín D musíme posilniť prostredníctvom stravy. Získať ho možno predovšetkým konzumáciou rýb alebo prostredníctvom výživových doplnkov.

Spravte si test nálady 🙂

Urobte si test nálady a zistite ako ste na tom s duševným zdravím : http://www.jaknadepku.cz/test-nalady

 

Trpíte týmto problémom ?

Odporúčame vám:

Allegra 5-HTP - kapsuly pre dobrú náladu s rýchlym nástupom účinku
Allegra STRONG - extra silná tableta pre dobrú náladu
Allegra MELATONIN 3 mg - pastilky pre ľahké zaspávanie
Allegra DRINK - nápoj pre dobrú náladu s príchuťou pomaranč
EPAplus FORTE - rybí olej - bez zápachu a chuti po rybách
EPAplus NATURAL - kvalitný rybí olej s vitamínmi D, E a provitamínom A
EPAplus D3 FORTE - výživový doplnok s vitamínom D
Allegra CHOCO - čokoláda dobrej nálady