Jesenná únava a depresia


depresiaMožno patríte k ľuďom, ktorí s príchodom jesene musia bojovať s depresiou. Mnohí si pritom neuvedomujú, že pocit „nie som vo svojej koži”, možno pripísať práve jej. Organizmus na jeseň potrebuje znížiť výkon a plytvanie energiou, preto je úplne pochopiteľné, že pociťujeme únavu. Ak sa k tomu pridruží vnútorné znechutenie, prípadne dlhodobý stres a človek nezačne konať, sezónna aj jesenná depresia môže prerásť do trvalej.

Čo spôsobuje zmeny nálad ?

Sérotonín, tzv. hormón šťastia, ovplyvňuje našu náladu, emócie, spánok, ale tiež chuť do jedla. V centrálnom nervovom systéme sa serotonín zúčastňujú predovšetkým procesov, ktoré sa podieľajú na vzniku nálad. Jeho nedostatok spôsobuje zníženie prenosu nervových vzruchov, spôsobuje tak zmeny nálady, celkovú depresiu, prípadne poruchy spánku, podráždenosť až agresivitu.

depresiaAké látky prospievajú psychickému zdraviu ? 

L-tryptofán

Stavebný kameň pre syntézu serotonínu v mozgu je práve L-tryptofán. Nedostatok serotonínu môže byť spôsobený nedostatočným príjmom či vstrebávaním tryptofánu a postihuje v menšej či väčšej miere vysoké percento populácie. Hlavným dôvodom užívania doplnkového tryptofánu je zvýšenie hladiny serotonínu, ktorého znížená hladina je prvotnou príčinou úzkosťou, zmien nálad a správania, porúch zaspávania a spánku.

depresiaVitamín B6

Dostatočný príjem vitamínu B6 (pyridoxín) je nevyhnutný pre nervovú sústavu. Vyššie dávky vitamínu B6 majú priaznivý vplyv na predmenštruálny syndróm, vrátane predmenštruačnej depresie. Medzi príznaky jeho nedostatku patria poruchy nervového systému (podráždenosť, depresia, nesústredenosť), poškodenie imunitného systému, zápal kože a slizníc. Vitamín B6 výrazne zvyšuje rýchlosť a účinnosť vstupu l-tryptofánu do neurónov v mozgu.

5-HTP

depresia5-hydroxytryptofán (alebo 5-HTP) je priamym prekurzororom syntézy serotonínu (medzistupeň medzi tryptofánu a serotonínom).
V bežnej strave sa nevyskytuje, nie je súčasťou bielkovín nášho organizmu. Pri podaní vo forme tabliet sa ľahko vstrebáva, rýchlo prechádza cez hematoencefalickú bariéru a 100% sa premieňa na serotonín.

Hypericín

Táto látka je obsiahnutá vo významnom množstve v ľubovníku bodkovanom. Pôsobí blahodárne na metabolizmus serotonínu, čím priaznivo ovplyvňuje mozgové funkcie. Má podobný mechanizmus účinku ako syntetické antidepresíva SSRI. Pôsobí proti spätnému vychytávania serotonínu.

depresia

Melatonín – hormón spánku

Hormón, ktorý je produkovaný epifýzou. Melatonín sa podieľa na regulácii celoročného rytmu, tj. striedanie období leta a zimy. Jeho doplnkové podávanie má veľký efekt na spánkový cyklus.

Vitamín D

Keďže slnečného žiarenia nemáme toľko, koľko potrebujeme, pokožka produkuje menej vitamínu D, ktorý tiež chráni pred depresiou.

depresia

Chýbajúci vitamín D musíme posilniť prostredníctvom stravy. Získať ho možno predovšetkým konzumáciou rýb alebo prostredníctvom výživových doplnkov.

Spravte si test nálady 🙂

Trpíte týmto problémom ?

Odporúčame vám:

Allegra COMFORT s tryptofánom a vitamínom B6
Allegra Comfort
Allegra DRINK NEW s tryptofánom, vitamínom B6 a horčíkom
Allegra Drink NEW
Allegra STRONG - extra silná tableta pre dobrú náladu
Allegra strong
Relaxa RAPID - na rýchle upokojenie a proti stresu
relaxa Rapid
Vitamín D3 liposomal plus 200 ml
Vitamín D3 v lipozomálnej forme
D3 K2 liposomal plus 200ml
D3 K2 liposomal plus 200ml
B-komplex forte 200 ml
B-komplex forte 200ml
AVITA Vitamín komplex 200 ml
AVITA_vitamin_komplex-200-ml
Stopstres - shot s obsahom magnézia, draslíka a vitamínu B6
Stopstres
Medardovka - perlivá minerálna voda s kremíkom
medardovka_foto