Ako sa starať o jazvy aby boli menej viditeľné ?


Jazvy 1Jazvy sú následkom poškodenia pokožky. To môže nastať napr. pri poranení, operačnom zákroku, plastickej operácii, popáleniny, akné, oparu, kiahní a pod. Hojenie jazvy je pomerne náročný proces, ktorý si vyžaduje dodržiavanie a pravidelnosť a trvá rôzne dlho. Jazvy, ktoré nepresahujú okraje rany a často sú zhrubnuté, označujeme ako hypertrofické. Jazvy, ktoré vyzerajú ako jamky alebo malé lieviky na koži, voláme atrofické.

Ako jazvy vznikajú

Ak dôjde k narušeniu kože, telo automaticky naštartuje proces hojenia, ktorého cieľom je ranu zaceliť. Z nových buniek väzivového tkaniva, jemných ciev a vlákien sa vytvoria nové vrstvy kože. Nové tkanivo sa nazýva jazva. Podľa priebehu náročnosti hojenia dostáva jazva svoj ​​konečný vzhľad. Za drobné jazvičky možno považovať aj strie. Nevznikajú na základe priameho poranenia, ale popraskaním elastických vlákien v koži, ktorá sa extrémne natiahne, ak napríklad rýchlo priberiete.

Jazvy 1Starostlivosť o jazvy

Aby jazva zostala hladká, pružná, odolná a oveľa menej zreteľná, je nutné sa o tkanivo začať starať už vo chvíli, keď sa zacelí rana. Hlavné pravidlo je udržiavať kožu jemnú a vláčnu. preto ju treba pravidelne mazať hojivou masťou alebo gélom. Ďalej nevystavovať jazvu extrémnym teplotám mrazu ani horúčavy po dobu jedného roka. Pokožku treba chrániť opaľovacími krémami s vysokým ochranným faktorom. Jazvy sa môžu roztiahnuť či znovu otvoriť pri záťaži ako je cvičenie alebo športovanie.

Trpíte týmto problémom ?

Odporúčame vám:

Menu