Herbár

Alchemilka obyčajná

Latinsky: Alchemilla vulgaris 

Iné názvy: rosička, kontryhel, divý muškát, husia nôžka, či ženský plášť

Použitie

Alchemilka sa v ľudovom liečiteľstve pokladá za rastlinu, ktorá lieči ženské choroby, podporuje funkciu maternice, a tým zvyšuje pravdepodobnosť’ otehotnenia a donosenia plodu. Po pôrode zlepšuje kvalitu materského mlieka, jeho tvorbu a vylučovanie. Jej pôsobenie oceníte vtedy, ak trpíte napríklad silným, bolestivým alebo nepravidelným menštruačným krvácaním, zápalovými ochoreniami a vaginálnymi výtokmi.

Pomáha aj na rôzne poranenia cez pôrod (ale aj po potrate), ale aj počas tehotenstva pomáha pri závratoch a točení hlavy.Bylina pôsobí pozitívne na svalstvo maternice a má spazmolytické, čiže sťahujúce účinky. Taktiež alchemilkový čaj pomáha napríklad počas prvej časti cyklu až do ovulácie na zlepšenie plodnosti a na otehotnenie.

Alchemilka prospieva aj tráveniu, žlčníku a obličkám. Neviete si poradiť so zle hojacimi sa ranami či akné? Potom aplikujte pravidelne na postihnuté miesto obklad.

Pomáha tiež rozhýbať aj spomalený metabolizmus, čo ocenia všetci tí, ktorí sa snažia schudnúť. Je celkom neškodná aj pri dlhodobom užívaní.

Účinné látky

Jej najdôležitejšími účinnými látkami sú triesloviny (najmä tanín so sťahujúcimi účinkami), horčiny, silice, organické kyseliny, kyselina salicylová, fytosteroly, falovonoidy, flavony, isoflavony a minerálne látky. Je vynikajúcim zdrojom fytohormónov. Obsahuje 8% trieslovín, silice, flavonoidy, horčiny, éterické oleje, organické kyseliny a iné dosiaľ neznáme látky.

Upozornenie

Nemá žiadne vedľajšie účinky a preto sa dá užívať dlhodobo.

Odporúčame vám:

Echinacea purpurová

Latinsky: Echinacea purpurea

Iné názvy: divoký kvet prérie

Použitie

Echinacea je synonymum na zlepšenie obranyschopnosti a odolnosti organizmu a posilnenie imunity. Takmer všetky látky, ktoré sú v rastline obsiahnuté, majú antioxidačný efekt. To v praxi znamená – spomalenie predčasného starnutia buniek a ich ochrana pred voľnými radikálmi.

Echinacea je vynikajúca aj na vonkajšie poranenia, jazvy, ekzém a podobne.  Veľmi dôležitý je protizápalový účinok echinacei. Platí to nielen napríklad pri zápaloch v horných či dolných dýchacích cestách, ale všeobecne.

Účinné látky

Echinacín, echinakczid, flavonoidy, silica, triesloviny a živica, kyselina kávová.

Upozornenie

Echinacea patrí medzi rastliny, ktoré sa neodporúčajú užívať počas tehotenstva alebo dojčenia.

Odporúčame vám:

Fenikel obyčajný

Latinsky: Foeniculum vulgare

Iné názvy:  fenigeľ, úkrop, vlašský kôpor)

Použitie

Používa najmä vo forme čaju, ktorý slúži pri nadúvaní, ale napríklad a má aj močopudné a očisťovacie účinky na organizmus, najmä vo forme močopudných čajov. Pri ranom štádiu tehotenstva by sa ale fenikel nemal používať, pretože môže uškodiť plodu a blokuje hormón progesterón, na druhú stranu neskôr u matiek počas dojčenia už podporuje tvorbu mlieka.

Okrem prevencie pri prechladnutí, fenikel aj zrýchľuje činnosť rias dýchacieho epitelu a tak podporuje odkašliavanie pri produktívnom, čiže vlhkom, kašli.

Fenikel uvoľňuje kŕče hladkého svalstva v tráviacich cestách, podporuje aj vylučovanie enzýmov na trávenie a urýchľuje črevnú peristaltiku, takže sa dá použiť aj pri zápche.

Účinné látky

Plody obsahujú najmä silicu, ktorej prevládajúcimi zložkami sú anetol a fenchón, kyselinu anizovú, pinén a iné.

Upozornenie

Fenikel v tehotenstve nie je nebezpečný, ale pri vnútornom užívaní nie je treba preháňať s dávkovaním. Pri ranom štádiu tehotenstva by sa ale fenikel nemal používať, pretože môže uškodiť plodu a blokuje hormón progesterón, na druhú stranu neskôr u matiek počas dojčenia už podporuje tvorbu mlieka a má aj močopudné a očisťovacie účinky na organizmu, najmä vo forme močopudných čajov.

Odporúčame vám:

Ginko dvojlaločné

Latinsky : Ginkgo biloba

Iné názvy: salisbúria

Použitie

Považuje sa za všeliek, ktorý obsahuje účinné látky, ktoré nemá žiadna iná rastlina. Má vynikajúce účinky pri liečbe Alzheimerovej choroby a ďalších poruchách činnosti mozgu, pomáha zvýšiť výkonnosť pamäte, podporuje učenie sa, udržiava pozornosť a schopnosť sústredenia. Používa sa aj proti depresívnej nálade. Slúži tiež ako prevencia infarktu myokardu a mozgových príhod, pomáha odstraňovať následky po infarkte a mŕtvici.  Spomaľuje procesy starnutia, udržuje duševné schopnosti starších ľudí a psychickú sviežosť. Ginko sa považuje vďaka svojim liečivým vlastnostiam za jednu z najcennejších liečivých rastlín.

Účinné látky

Listy ginka obsahujú množstvo účinných látok ako flavoidy, organické kyseliny, fenolické látky a množstvo iných.

Upozornenie

Keďže ginko znižuje zrážanlivosť krvi, nemali by ste ho užívať, pokiaľ trpíte ochorením, pre ktoré je charakteristický zvýšený sklon ku krvácaniu – napríklad hemofília, nedostatok zrážacích faktorov, krvných doštičiek a vitamínu K, či zlyhanie pečene

Odporúčame vám:

Kotvičník zemný 

Latinsky: Tribulus terrestris

Iné názvy: prírodná viagra

Použitie

U mužov: vyznačuje sa mimoriadnymi účinkami pri podpore tvorby spermií a ich životnosti. U mužov bol mnohokrát potvrdený až 30% nárast hladiny testosterónu, čo prináša aj zvýšenie libida a zlepšenie nálady. Pôsobí aj ako regeneračný prostriedok pre osoby stredného a staršieho veku, regeneruje svalové vlákno, rozpúšťa obličkové a žlčníkové kamene, zlepšuje peristaltiku čriev, pomáha pri impotencii, zlepšuje imunitu, pomáha pri chorobách obličiek pri obličkových kameňoch a chorobách močového mechúra.

U žien : prispieva k dozrievaniu vajíčok, pomáha riešiť problémy v klimaktériu, menštruačné problémy s neplodnosťou. Kotvičník obsahuje významné množstvo blahodárnych látok pre ľudské telo, ktoré sú obsiahnuté vo všetkých častiach rastliny. Veľmi užitočná je schopnosť kotvičníka zabrániť hypertrofiu a zápalu prostaty. Okrem toho sa hojne používa na liečbu pečeňových, obličkových a kardiovaskulárnych ochorení. Uvoľňuje napätie, zlepšuje sexuálny život, obnovuje vitalitu a elán a účinne znižuje tzv metabolický vek. Ženy v prechode ocenia pôsobenia kotvičníku na potlačenie nespavosti, napätia, depresie, návalu horúčavy, náladovosti a stavu podráždenosti. Kotvičník až o tretinu znižuje “zlý cholesterol”, pôsobí ako antisklerotikum, rozpúšaťa močové kamene, pomáha pri srdových ťažkostiach, zlepšuje činnosť čriev a pôsobí močopudne. Pomáha pri zlej zrážanlivosti krvi.

Kotvičník pomáha aj pri problémoch so zápchou, keďže podporuje črevnú peristaltiku. Taktiež prečisťuje pečeň. Pri zápaloch ústnej dutiny sa osvedčil ako kloktadlo. U žien redukuje telesný tuk v rizikových telesných partiách, u mužov podporuje nárast svalovej hmoty..Je tiež veľmi vhodný na “opicu” po preflámovanej noci.

Účinné látky

Kotvičník obsahuje vitamíny C, E, B, vlákninu, horčík, železo, draslík, fosfor, vápnik, proteíny, alkaloidy (harman a harmín), triesloviny, ďalšie cenné zložky.

Upozornenie

S ohľadom na obsah alkaloidov sa jeho konzumácia neodporúča osobám mladším ako 15 rokov a ženám v období tehotenstva a kojenia.

Odporúčame vám:

Zlatobyľ obyčajná

Latinsky: Solidago virgaurea

Iné názvy: celík, hadí trank, zlatá metla, živiteľník zlatušký

Použitie

Používame ju pri ochorení čriev a krvácaní z čriev. Osvedčila sa predovšetkým ako výborný liečivý prostriedok na choroby obličiek. Kvety a listy pôsobia chladivo, a pretože rastlina zbavuje organizmus prebytočnej vody, odporúča sa pri všetkých bolestiach obličiek a mechúra.

Účinné látky

Za blahodarne účinky zlatobyle sú zodpovedné látky, ktoré obsahuje, ako napríklad prospešné flavonoidy, rutín, triesloviny, fenolové kyseliny, horčiny, sliz, silice a mnohé ďalšie.

Upozornenie

Podobne ako väčšina liečivých rastlín zlatobyľ nie je určená pre tehotné a dojčiace ženy. Nesmú ju užívať ani ľudia, ktorí trpia nedostatočnosťou srdca a ľadvín.

Odporúčame vám: