fbpx

Bradavice


Bradavice 1Bradavice sú nezhubné výrastky na pokožke spôsobené ľudským kožným papilomavírusom (HPV). Plantárne bradavice (na ploskách nôh) sú často bolestivé. Nachádzajú sa na miestach maximálnej záťaže chodidla a tlakom pri chôdzi zarastajú hlboko do kože, stvrdnú a môžu vyzerať a bolieť ako mozole.  Pretrvávajúce, mnohopočetné alebo bolestivé bradavice vyžadujú ošetrenie a odstránenie.

Ako vznikajú ?

Môžu sa objaviť kdekoľvek na tele, najčastejšie však na rukách a nohách. Ľahko sa prenášajú priamym kontaktom. Uvoľnený vírus dokáže preniknúť do pokožky aj cez drobné trhlinky v epiteli. Bradavice sú menej časté u dospelých, nakoľko si väčšina z nich vybuduje imunitu proti HPV vírusu pri kontakte s ním. Inak je to u detí, ktoré sú stále náchylné. Infekcia sa prenáša na iných ľudí zdieľaním uterákov, holiacich strojčekov a iných osobných vecí. Po infikovaní sa vírusom sa bradavica nemusí objaviť hneď, môže rásť pod kožou aj niekoľko mesiacov.

Bradavice 2Ošetrenie a odstránenie bradavíc

Bežnou metódou, používanou v dermatologických ambulanciách, je kryoterapia. Je to zmrazenie bradavice použitím veľmi chladnej substancie – dimetyléteru. Možné je tiež použiť voľne predajné prípravky na domáce použitie, bežne dostupné v lekárni. Môže ísť napr. o spray na zmrazovanie alebo roztoky s obsahom kyseliny glykolovej, trichlóroctovej, alkoholu alebo s rastlinnými výťažkami, napr. z riasy Spirulina.

Trpíte týmto problémom ?

Odporúčame vám:

Spirularin VS KRÉM staroslivosť o kožné bradavice
Spirularin VS KRÉM staroslivosť o kožné bradavice
GLIZIGEN - gél na prírodnej báze pre intímnu hygienu
GLIZIGEN - gél na prírodnej báze pre intímnu hygienu
GLIZIGEN - sprej na prírodnej báze pre intímnu hygienu
GLIZIGEN - sprej na prírodnej báze pre intímnu hygienu
Menu