Ako udržať svoje kĺby a kosti zdravé

Naše telo funguje ako dokonalý stroj, ktorý ani na okamih neprestáva pracovať. Časom sa ale unaví a pocíti to aj náš pohybový aparát. Ako teda udržať svoje kĺby, kosti a chrupavky zdravé?

Či už je to spôsobené vekom, úrazom alebo nadváhou, nášmu pohybovému aparátu dávame každodenne zabrať. Výsledkom je obmedzená pohyblivosť kĺbov, ktorá je bolestivá. Poďte si s nami prečítať aké ochorenia môžu človeka stretnúť a ako zmierniť ich priebeh.

Ochorenia kĺbov, aké to sú?

  • Artróza

Degeneratívne ochorenie, ktoré vzniká ,,opotrebovaním kĺbov“ a s  pribúdajúcim vekom sa zhoršuje. Je najčastejšou formou zápalového poškodenia kĺbov. Tento stav sa prejavuje stuhnutosťou a bolesťou najmä pri pohybe.

  • Artritída

Patrí medzi zložitejšie zápalové ochorenie kĺbov. Má viacero foriem a každý typ má iné príčiny. Artritída sa prejavuje bolesťou kĺbov, opuchom, zníženou pohyblivosťou a zvýšenou teplotou.

  • Osteoartritída

Degeneratívne ochorenie, pri ktorom kĺby a chrupavky menia svoju štruktúru a rozpadajú sa. Zvyčajne sa vyskytuje vo vyššom veku. K zmierneniu ochorenia je potrebné zmeniť životný štýl a tiež stravovanie. Obzvlášť sa odporúča zvýšiť príjem rýb, ktoré obsahujú omega -3 mastné kyseliny. Dôležitý je tiež prísun vitamínov A, C, D, K, E.

 

Vedeli ste že? Ochoreniami kĺbov môžu trpieť aj zvieratá, napríklad psík či mačka?

Čo robiť pre zdravé kosti a kĺby?

O zdravie kostí sa treba celoživotne starať. Dôležitým faktom zostáva prevencia, vďaka ktorej predídete zápalovým, bolestivým procesom a zdravotným ťažkostiam. Začnite sa o svoje kĺby a kosti starať a užívajte si pohyb naplno!

Zdravá strava – dostatočná výživa zabezpečuje pružnosť a pevnosť  kostí, chrupaviek a kĺbov. Mala by byť pestrá a bohatá na vitamíny C, D, E, ktoré prospievajú šľachám a väzivám a udržiavajú ich silné a zdravé.

Vitamíny a minerály – pri nedostatočnom množstve získanom zo stravy je potrebné telu dopriať zvýšený príjem vitamínov. Sú dôležitou súčasťou a môžu dopomôcť udržať si zdravý pohybový aparát. Z minerálov sú vhodné vápnik a horčík, ktoré pomáhajú udržať dobrý stav kostí a kĺbov.

Kolagén – bežne sa nachádza v kostiach, šľachách a chrupavkách. Vekom však prirodzená produkcia klesá a je potrebné ju dopĺňať. Obsahuje ho kapusta, fazuľa, mrkva a ľanové semienka.

Pohyb – vhodný pohyb je pre kĺby veľmi dôležitý. Pohybom sa kĺby lepšie vyživujú a spevňujú okolité väzivá, ktoré chránia kĺby pred úrazmi.

Aký šport je teda vhodný? Ideálne je plávanie a vodné aktivity,  ktoré kĺby nezaťažujú a zároveň ich ponaťahujú. Ďalej sa odporúča cyklistika, joga a pilates. Pomáhajú so správnym držaním tela a zároveň prispievajú k spevneniu pohybového aparátu. Zdravý pohybový aparát je dôležitou súčasťou nášho života. Umožňuje nám vykonávať aktivity, ktoré milujeme.

Urobte pre svoje zdravie niečo už dnes a doprajte mu potrebnú výživu a pohyb!

Odporúčame vám produkty:

 

Ortho Collagen Plus
Ortho Collagen Plus_plus
obsahuje unikátne komplexné zloženie zahŕňajúce kombináciu kvalitného morského kolagén typu I a vitamínov A, C, D3, E obohatené o minerály horčík a vápnik.
Kloubní výživa dvojitá sila
Kloubní výživa dvojitá sila
je výživový doplnok novej generácie s jahodovou príchuťou určený na dlhodobú starostlivosť o vaše kĺby. Je vhodný pri kĺbnych problémoch vo všetkých lokalizáciách: kolenné kĺby, bedrové kĺby, drobné kĺby rúk, kĺby chrbtice atď.
AVITA MINERÁL KOMPLEX EKO
AVITA MINERÁL KOMPLEX EKO
Minerál komplex obsahuje kombinácia najdôležitejších minerálov pre správne fungovanie životne dôležitých procesov v tele
AVITA Magnesium liposomal plus
AVITA Magnesium
Magnézium v lipozomálnej forme – výživový doplnok, minerálna látka. Podporuje normálne fungovanie energetického metabolizmu a nervovej sústavy, prispieva k normálnej činnosti imunitného systému, svalov a udržaniu normálneho stavu kostí a zubov.
Fixaplast Warm
Fixaplast Warm
hrejivá kapsaicínová náplasť veľkosti 12 cm x 16 cm

Veterinárne produkty na podporu zdravia domácich miláčikov:

Arthronis fáza 1 - komplexná starostlivosť o kĺby
arthronis fáze 1
Arthronis fáza 1 je produkt novej generácie určený k dlhodobej starostlivosti o kĺby Vášho psa.
Arthronis fáza 2 - komplexná starostlivosť o kĺby
arthronis fáze 2
Arthronis fáza 2 je produkt určený k regenerácii kĺbových povrchov a mazív tým, že kĺbu dodáva výživné látky
Arthronis ACUTE - pri chronických bolestiach svalov a kĺbov
arthronis ACUTE
chronické bolesti svalov a kĺbo
FIXAplast_TAPE
FIXAplast TAPE
Silne lepiaca textilná náplasť, určená k fixácii obväzov, obkladov, kanýl, cievok a pod
FIXAtape STRETCH 25cm
Samofixačné kompresné elastické ovínadlo
Samofixačné kompresné elastické ovínadlo, bez latexu, vhodné k fixácii končatín, spevneniu svalu, pridržaniu obväzu, kanýl a pod.