Posilnenie imunity u starších mužov nielen počas koronavírusu


imunitaV súčasnej dobe rozšíreného koronavírusu a tiež ochorení ako je napr. chrípka, je veľmi dôležité dbať najmä na prevenciu v podobe posilňovania imunity. Riziko nákazy a intenzita príznakov závisí najmä od toho akú silnú obranyschopnosť má naše telo. Preto je ochorenie najnebezpečenejšie pre starších ľudí a ľudí s inými zdravotnými problémami, ktorých imunita je znížená.

Viete ako je to s imunitou u starších mužov a akú úlohu v tom celom zohráva testosterón ?

Čo je to andropauza a ako súvisí s imunitou ?

Andropauza je známa tiež ako viropauza, mužské klimaktérium alebo mužský prechod. Ide o postupný proces, ktorý trvá niekoľko rokov. Začína zhruba medzi vekom 40 až 55 rokov a jej priebeh sa líši v závislosti od mnohých faktorov. Je spojená najmä so znížením produkciou mužského pohlavného hormónu testosterónu.
Znížený obsah testosterónu sa prejavuje najmä zníženou funkciou imunitného systému a náchylnosťou na ochorenia. Práve preto je pri posilňovaní imunity u starších mužov dôležité najmä zvýšenie hladiny testosterónu v krvi na dostatočné množstvo.

andropauza

Aké sú prejavy andropauzy ?

Prvý pokles tvorby testosterónu nastáva po 30. roku života. Jeho hladina však u mužov klesá veľmi pozvoľna. Príznaky nedostatku sa zvyčajne prejavujú až medzi 40. až 55. rokom života. Je to samozrejme individuálne a prejavy andropauzy aj hladina testosterónu sa pri jednotlivých mužoch výrazne líšia. Symptómy si tiež uvedomuje iba časť mužov a mnohí svoje ťažkosti spájajú s inými príčinami.

andropauza

Látky podporujúce produkciu testosterónu a tým aj zvyšovanie imunity

Kotvičník zemný (Tribulus terrestris)

Kotvičník zemný má výnimočné zloženie a obsahuje spektrum účinných látok ako saponíny, alkaloidy, bioflavonoidy, fytosteroly, triesloviny a živice. Spôsobuje zvýšené vyplavovanie luteinizačného hormónu do krvi, čo má za následok zvýšenú produkciu testosterónu v semenníkoch a prispieva tak aj k správnej funkcii imunitného systému.andropauza

Prof. MUDr. Vilím Šimánek, DrSc., oddelenie klinickej farmakológie Fakultnej nemocnice v Olomouci:

,,Stimulovať produkciu steroidných hormónov v pohlavných žľazách a nadobličkách bez nežiaducich účinkov dokáže z tradičnej ľudovej medicíny komplex látok obsiahnutých v kotvičníku zemnom (Tribulus terrestris). Vplyv kotvičníka na zvýšenie tvorby testosterónu a jeho vplyv na podporu imunitného systému u starších mužov bol farmakologicky preukázaný a je uznávaný Svetovou zdravotníckou organizáciou.″

Ženšen (Panax ginseng)

Ženšen patrí medzi najviac známe liečivé byliny na svete. Obsahuje veľké množstvo prospešných látok – aminokyseliny, polysacharidy, vitamíny, silice, no najviac cenené sú látky zvané ginsenosidy. Ženšen prispieva k produkcii testosterónu a správnej funkcii imunitného systému, má antibakteriálne účinky.

Zinok a selén

andropauza

Zinok podporuje syntézu testosterónu. Má protivírusové a antibakteriálne účinky, vďaka čomu priaznivo pôsobí na zníženie rizika infekčných ochorení a na posilnenie fungovania imunitného systému.

Selén patrí medzi dôležité minerály pre správne fungovanie organizmu, či už ide o imunitu, nervy, svaly alebo aj o celkové pohlavné zdravie. Je nevyhnutný pre podporu imunitného systému, má tiež protizápalové účinky. Selén je aj významný antioxidant – vplýva na ochranu buniek pred pôsobením oxidačného stresu a voľných radikálov, ktoré spôsobujú ich predčasné starnutie.

Vitamín C

Prínos vitamínu C v podobe podpory našej imunity a tým aj ochrany pred infekciami je všetkým dobre známy. Tento vitamín je však rovnako antioxidantom, ktorý chráni bunky nášho tela a tým znižuje riziko vzniku rakoviny aj ďalších ochorení. Človek nie je schopný syntetizovať si v tele vitamín C a je preto odkázaný na jeho príjem v strave a prostredníctvom výživových doplnkov. Nedostatok tohto vitamínu môže viesť k vyššej náchylnosti voči infekciám a celkovému horšiemu zdravotnému stavu.imunita

Vitamín D

Nie príliš známy vitamín D má celý škálu benefitov. Pomáha nášmu telu posilňovať imunitu, predchádzať osteoporóze, nádorovým i kardiovaskulárnym ochoreniam, autoimunitným ochoreniam, infekčným chorobám, ale aj cukrovke 2. typu či astmy. Dôležitým zdrojom vitamínu D je slnečné žiarenie, pri jeho nedostatku ho však môžeme doplniť aj stravou alebo výživovými doplnkami.

S imunitou úzko súvisí aj psychika

Psychika a imunita sú totiž vzájomne prepojené viac, než si myslíme. Dlhotrvajúce negatívne emócie priamo ovplyvňujú fungovanie imunity a zvyšujú chorobnosť. Pre posilnenie imunity je preto veľmi dôležité dbať aj o svoje psychické zdravie. 🙂

Odporúčame vám:

Andromen NEW generation
Andromen NEW generation
Elanin
Elanin
Active Immune s bylinnými výťažkami a vitamínom D
Active Immune
AVITA Zinok + Selén liposomal plus 200 ml
Zinok a selén liposomal plus
Zinok forte 25 mg
Zinok forte
Vitamín D3 liposomal plus 200 ml
Vitamín D3 v lipozomálnej forme
Allegra COMFORT s tryptofánom a vitamínom B6
Allegra Comfort
Super vitamín C s výťažkami z aceroly
Super Vitamín C 1000 mg
C Immune s vysokou dávkou vitamínu C
C Immune