Ako prežiť Vianoce v zdraví


Každý s nás chce prežiť najkrajšie sviatky roka v pokoji a bez zbytočných zdravotných problémov. Prečítajte si, ktoré sú tie najčastejšie, čo ich spôsobuje a ako sa im vyhnúť, prípadne ako ich riešiť 🙂

Nielen alkohol, ale aj mastné a slané jedlá zaťažujú pečeň

Pečeň je najväčšia žľaza v našom tele a prebiehajú v nej procesy, od ktorých závisí celý náš organizmus. Premieňa (metabolizuje) vstrebané cukry, tuky a bielkoviny, uvoľňuje živiny do krvného obehu, tvorí žlč a odstraňuje jedovaté látky. Najčastejšou príčinou problémov s pečeňou je alkohol, avšak pečeni tiež škodia aj mastné,slané a pikantné jedlá, ktoré dávajú pečeni poriadne zabrať, kým ich spracuje. Počas sviatkov to teda nepreháňajte s alkoholom a do jedálnička nezabudite okrem sviatočných dobrôt zaradiť na odľahčenie aj nejaké zdravšie alternatívy – napr. zeleninové šaláty či ovocné misy. Zdravie pečene podporuje listová zelenina, mrkva, cvikla, zelený čaj, avokádo, vlašské orechy, kurkuma, a známy pestrec mariánsky.

vianoce-zdravieVšetko s mierou, inak môžu potrápiť bolesti brucha a nadúvanie 

So zdravým stravovaním súvisí aj zdravé trávenie bez nafukovania. Ak však konzumujete priveľa sýtených nápojov, potraviny s vysokým obsahom tuku či cukru, môže sa stať, že vás prekvapia bolesti brucha sprevádzané plynatosťou. Preto opäť platí – dávajte si pozor na to čo jete. Jedlo by ste nemali jesť v strese, unáhlene a nemali by ste to preháňať s množstvom sladkých a mastných dobrôt. Samozrejme, sviatky sú aj o hodovaní v kruhu najbližších 🙂 Neznamená to, že by ste sa mali vzdať všetkých zákuskov a iných sviatočných pokrmov. Stále však platí – všetko s mierou.

Potravinové nákazy nie sú nič príjemné

Epidemiológovia v súvislosti s vianočnými sviatkami upozorňujú na možnosť potravinových nákaz.  Bolesti brucha, silné kŕče, zvracanie a hnačka – otráviť sa pokazeným jedlom sa dá veľmi jednoducho. Za zdravotnými ťažkosťami, následkom ktorých môžu ľudia skončiť na pohotovosti s infekčným hnačkovým ochorením, žlčníkovým záchvatom, kŕčovitými bolesťami žalúdka či inými tráviacimi problémami, sú najmä majonézové šaláty, v ktorých je majonéza zo surových vajec, či zákusky, kde sa používajú tepelne neupravené vajíčka. Rovnako to však môže byť prejedenie sa a zvýšený príjem alkoholu. Otrava pokazeným jedlom obyčajne začne silnými kŕčmi, pokračuje hnačkou a zvracaním. Potraviny sú vo väčšine prípadov kontaminované salmonelou, baktériou Escherichia coli, ale problémy môžu narobiť aj vírusy, napr. norovírusy. Ako prvú pomoc je vhodné použiť enterosorbent, ktorý odvádza z organizmu škodlivé látky.

Chrípka môže pokaziť celé sviatky

Nenchajte si pokaziť vianočné sviatky chrípkou. Ako prevenciu zvyšujte svoju individuálnu odolnosť správnou životosprávou, najmä: jedzte pestrú stravu, zvýšte prísun prirodzených vitamínov – ovocia a zeleniny, otužujte sa, dodržiavajte primeranú fyzickú aktivitu, často vetrajte a nezabúdajte na kvalitný a dostatočný spánok. Doprajte si v tomto krásnom období teplý čaj, ktorý nielen zahreje, ale doplní vám dôležité vitamíny (najmä vitamín C) – veľmi vhodné sú čaje s rakytníkom, echinaceou, šípkový čaj a iné.

Odporúčame vám:

Active Liver - kompletná podpora pečene
Active Liver - kompletná podpora pečene
Dida - bylinný komplex pre správne trávenie a proti kvasinkovým infekciám
Dida - bylinný komplex pre správne trávenie a proti kvasinkovým infekciám
Probiotika plus vlaknina
Probiotika plus vlaknina
Polisorb - proti hnačke, otravám, alergii a na detoxikáciu organizmu
Polisorb - proti hnačke, otravám, alergii a na detoxikáciu organizmu
Vláknina MANA - vlákninová zmes pre dobré trávenie
Vláknina MANA - vlákninová zmes pre dobré trávenie
Psyllium prírodná vláknina
Psyllium prírodná vláknina
Psyllium prírodná vláknina
VITAMIN C LIPOSOMAL PLUS 250ml
VITAMIN C LIPOSOMAL PLUS 250ml
Rakytník a echinacea - na silnú obranyschopnosť
Rakytník a echinacea - na silnú obranyschopnosť
Menu